Թուրքիան մտադիր է Հայաստանի ԱԷԿ-ի փակման մասին պահանջ ուղղել ՄԱԳԱՏԷ: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Թաներ Յըլդըզը: Անհանգստության առիթ է ծառայել թուրքական Վան գավառում վերջերս տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, ընդգծել է նախարարը: Նա հիշեցրել է, որ այդ ողբերգությունն ավելի քան 500 մարդու կյանք է խլել: Նրա խոսքով` երկրաշարժից հետո տարածաշրջանում ճառագայթման մակարդակը չի բարձրացել:
Հայաստանի Էներգետիկայի նախարարությունում նշում են, որ ատոմակայանի անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չկա:
Հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի ԱԷԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մովսես Վարդանյանը հատուկ մամլո ասուլիսում հաղորդեց, որ Հայաստանի Ատոմային էլեկտրակայանի սեյսմակայունությունը գերազանցում է ինը բալը: «Նախագծի համաձայն, ԱԷԿ-ը հաշվարկված է 9-բալանոց երկրաշարժի համար, բայց իրականում անվտանգության պահուստային մակարդակն ավելի բարձր է»,- ասաց Վարդանյանը: Նա հավելեց, որ կայանի ռեակտորը կարող է 3,5 մթնոլորտ ճնշման դիմանալ: «Դա բարձր ցուցանիշ է»,- ընդգծեց գլխավոր ինժեները:
Նա պարզաբանեց նաև, որ կիրակի օրը Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը, որը անդրադարձավ նաև հարևան Հայաստանի տարածքի վրա, Հայաստանի ԱԷԿ-ում գրեթե չի զգացվել: Հատուկ սարքերը միայն 2-3 բալանոց ցնցումներ են արձանագրել: «Դա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ԱԷԿ-ի համար հարթակը շատ հաջող է ընտրված»,- ասաց Վարդանյանը: Նա նշեց, որ հարթակը բազալտե պլաստ է, որը գտնվում է արտեզյան ջրերի վրա: Ինքնին արտեզյան ջրերը լրացուցիչ առավելություններ են տալիս սեյսմակայունության տեսակետից, ասաց նա: «Սթրես-թեստերի շրջանակում ԱԷԿ-ի անվտանգության կրկնակի գնահատումը ցույց է տալիս, որ բլոկը հուսալի է»,- ճշեց ԱԷԿ-ի աշխատակիցը:
Մինչ այդ վրաց «կանաչները» հանդես էին եկել մտավախություններով, թե վերջերս հաճախացած երկրաշարժերը կարող են ազդել Հայաստանի ԱԷԿ-ի աշխատանքի վրա:
Մեծամորի ԱԷԿ-ը Հայաստանում կառուցվել է 1970-ին: 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո այն փակվեց: 1995-ին, չնայած փորձագետների բողոքներին, կայանի գործունեությունը վերսկսվեց: Բացի դրանից, գործարկվեց նաև երկրորդ ռեակտորը:

Турция намерена направить в МАГАТЭ требование о закрытии армянской АЭС. Об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз. Поводом к обеспокоенности послужило недавнее разрушительное землетрясение в турецкой провинции Ван, подчеркнул министр. Он напомнил, что эта трагедия унесла жизни свыше 500 человек. По его словам, уровень радиации после землетрясения в регионе не повышался.
В Министерстве энергетики Армении также отмечают, что с безопасностью атомной станции никаких проблем нет.
В конце октября главный инженер АЭС в Армении Мовсес Варданян на специальной пресс-конференции сообщал, что сейсмоустойчивость Армянской атомной электростанции превышает девять баллов. "Согласно проекту, АЭС рассчитана на девятибалльное землетрясение, но реально резервный уровень безопасности выше", – сказал Варданян. Он добавил, что реактор станции может выдержать давление 3,5 атмосферы. "Это очень высокий показатель", – подчеркнул главный инженер.
Он также далее пояснил, что землетрясение, произошедшее в воскресенье в Турции, и которое отголоском затронуло и территорию соседней Армении, на армянской АЭС почти не ощущалось. Специальные приборы зафиксировали лишь 2-3 балльные толчки. "Это еще раз показывает, что площадка для АЭС выбрана очень удачно", – сказал Варданян. Он отметил, что площадка – это базальтовый пласт, расположенный на артезианских водах. Сами артезианские воды дают дополнительные преимущества с точки зрения сейсмостойкости, сказал далее он. "Проводимая повторная оценка безопасности АЭС в рамках стресс-тестов показывает, что блок надежный", – уточнил сотрудник АЭС.
До этого грузинские "зеленые" выступили с опасениями, что участившиеся в последнее время землетрясения могут повлиять на работу армянской АЭС.
Мецаморская АЭС была построена в Армении в 1970 году. После разрушительного землетрясения 1988 года в Спитаке она была закрыта. В 1995 году, несмотря на протесты экспертов, деятельность станции была возобновлена. Кроме того, был запущен и второй реактор.