Հայաստանը հանդես է գալիս Իրանի հետ ռազմավարական համագործակցությունն ամրապնդելու օգտին։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երևանում իրանցի գործընկերոջ հետ կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում։
Անդրադառնալով հարաբերությունների ամրապնդման թեմային՝ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանը մտադիր է ամրապնդել Իրանի հետ հարաբերությունները նաև տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտում։ «Այդ ոլորտներում համագործակցության վառ օրինակ կդառնա երկաթուղու շինարարությունը, ինչը կակտիվացնի առևտրային հարաբերությունները, ինչպես նաև ՀԷԿ-երի գործունեությունը»,- ասել է Նալբանդյանը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, և Իրանը պատրաստ է դրանից օգտվել սերտ համագործակցության շրջանակներում։ «Հայաստանն ունի արտահանման մեծ պոտենցիալ, որը մենք պատրաստ ենք ընդունել»,- ասել է նա։
Նալբանդյանը նաև նշել է երկու երկրների միջկառավարական խմբերի արդյունավետ գործունեության նշանակությունը։ «Մենք ունենք հեռանկարային և ընթացիկ նախագծեր, որոնք դրական կազդեն երկկողմանի հարաբերությունների վրա»,- ասել է նախարարը։

8 Ноябрь 2011 - 09:01 AMT
Армения выступает за укрепление стратегическое сотрудничество с Ираном.Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной со своим иранским коллегой пресс-конференции в Ереване.
Коснувшись темы укрепления отношений, глава Эдвард Налбандян заметил, что Армения намеревается укрепить отношения с Ираном также и в сферах транспорта и энергетики. “Яркими примерами сотрудничества в этих сферах станет налаживание работы железной дороги, что активизирует торговые отношения, а также деятельность ГЭС и других объектов на границе двух стран ”, – заметил Налбандян.
В данном контексте глава МИД Ирана Али Акбар Салехи подчеркнул, что Армения имеет большой потенциал для развития торгово-экономических отношений и Иран готов им воспользоваться в рамках тесного сотрудничества. “У Армении есть большой экспортный потенциал, который мы готовы принять”, – подчеркнул он.
Также Налбандян отметил значение эффективной деятельности межправительственных групп двух стран. “У нас есть перспективные и текущие проекты, которые положительно отразятся на двусторонних отношениях”, – отметил министр.