Նոյեմբերի 8-ին Երևանում սինդիկացված վարկի պայմանագիր է ստորագրվել, որի շնորհիվ «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն 12 մլն դոլար կստանա փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորման համար, այդ թվում առևտրի ֆինանսավորման համար: «Այդ պայմանագրի ստորագրումը նոր փուլ է ազդարարում բանկի կյանքում, դա թույլ կտա վարկային միջոցներ ներգրավել անմիջապես առևտրային բանկերից: Ստանալով սինդիկացված վարկ, մենք ճանաչվել ենք որպես վստահելի ու հեղինակավոր հայկական բանկ միջազգային վարկային շուկայում: Սա նշանակալի ձեռքբերում է բանկի կյանքում, ինչը թույլ է տալիս ոչ միայն բարձրացնել բանկի վարկանիշը, այլ նաև ընդլայնել մեր վարկային ծավալներն ու աշխարհագրությունը»,-ասել է «Արարատբանկի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը:
Ինչպես նշել է տնօրենը, սինդիկացված վարկի մասնակիցներն են ՎԶԵԲ-ը, որից հայկական բանկը 3 մլն դոլար կստանա, իսկ մնացած 9 մլն դոլարը կհատկացնեն «Պրոմսվյազբանկը», բելգիական ՎԴԿ Սպաարբանկը (VDK Spaarbank) և լիբանանյան Բիբլոս Բանկը (Byblos Bank S.A.L):
Աշոտ Օսիպյանը հայտարարել է, որ այն արտահանողներն ու ընկերությունները, որոնց արտադրությունը կողմնորոշված կլինի ներմուծման փոխարինմանը, «Արարարտբանկի» կողմից կվարկավորվեն 9 տոկոս տոկոսադրույքով, մյուս ՓՄՁ-ները կվարկավորվեն բանկի միջին տոկոսադրույքի սահմաններում, որն այժմ կազմում է 13 տոկոս:
Իր հերթին ՎԶԵԲ-ի սինդիկացված վարկերի կառավարման ղեկավար Լորենս Յորգենսենը hավելել է, որ համագործակցությունը «Արարատբանկի» հետ երկարաժամկետ բնույթ է կրում: Ընդ որում, նա հավելել է, որ ՎԶԵԲ-ի ընտրությունը պայմանավորված է «Արարատբանկի» մենեջմենթի բարձր գնահատմամբ, ինչպես նաև բանկի առաջատարի դիրքերով ՓՄՁ վարկավորման ոլորտում:

8 ноября в Ереване состоялось подписание договора о синдицированном кредите, благодаря которому ОАО «Араратбанк» получит $12 млн для финансирования малого и среднего бизнеса, в том числе и на финансирование торговли. «Подписание этого договора является новым этапом в жизни банка, когда он выходит на международный кредитный рынок и привлекает прямые финсредства от комбанков», – заявил исполнительный директор ЗАО «Араратбанк» Ашот Осипян. Как сообщил глава армянского банка, участниками привлеченного синдицированного кредита являются Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), у которого армянский банк привлекает $3 млн, а остальные $9 млн выделяются российским Промсвязьбанком, бельгийским ВДК Спаарбанком (VDK Spaarbank) и ливанским Библос Банком (Byblos Bank S.A.L).
В связи с этим Ашот Осипян заявил, что банк объявляет о том, что экспортеры и компании, чье производство будет ориентировано на импортозамещение, со стороны ОАО «Араратбанк» будут кредитоваться по ставке 9%, остальные же МСБ будут кредитоваться в пределах средней ставки банка, которая в настоящее время составляет 13%.
В свою очередь, руководитель управления синдицированных кредитов EBRD Лоренс Йоргенсен добавил, что сотрудничество международной финансовой структуры с армянским «Араратбанком» носит долгосрочный характер. При этом он добавил, что выбор EBRD обусловлен высокой оценкой проводимого «Араратбанком» менеджмента, а также лидирующими позициями в сфере кредитования МСБ.