Հայաստանում կարտոֆիլի ապահովման մակարդակը բարձր է, եղել են տարիներ, երբ երկրից արտահանվել է կարտոֆիլի մեծ ծավալ: Այդ մասին նոյեմբերի 8-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանը: Ըստ նրա, այս տարի ունենք կարտոֆիլի բերքի ավելցուկ, արդեն Ռուսաստան է արտահանվել 430 տոննա կարտոֆիլ, մասնավորապես Կրասնոդարի երկրամաս: «Բանակցություններ են ընթանում Շիրակի մարզի արտադրողների կողմից կարտոֆիլի տնկանյութ Կրասնոդարի երկրամաս արտահանելու մասին»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է փոխնախարարը, 2010թ. Հայաստանում ընդհանուր առմամբ կարտոֆիլ է տնկվել 28,3 հազար հա վրա, որից հավաքվել է 482 հազար տոննա, ընդ որում ներքին շուկայում իրականացվել է մոտ 350 հազար տոննա: Այդ առնչությամբ նա հավելել է, որ ամեն տարի Վրաստան է արտահանվում մոտ 3,7 հազար տոննա:
Ինչ վերաբերում է կարտոֆիլի գներին, ապա Սամվել Գալստյանը հավաստիացրել է, որ 2012թ. մարտ-ապրիլին գները չեն աճի: Ըստ նրա, Հայաստանի շուկաներում ընտիր կարտոֆիլի գինը կազմում է 250 դրամ, նորմալ որակյալ կարտոֆիլ կարելի է գնել 1 կգ 160-200 դրամով:

Уровень обеспечения картофелем в Армении высок, более того, были годы, когда из страны на экспорт поставлялись значительные объемы. Об этом 8 ноября на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Галстян. По его словам, урожай картофеля в этом году имеется в избытке и уже экспортировано около 430 тонн картофеля в Краснодарский край РФ. «Ведутся переговоры между производителями Ширакской области Армении о поставке рассады картофеля в Краснодарский край», – сказал он.
Как сообщил замминистра, общая посевная площадь картофеля в Армении в 2010 году составляла 28,3 тыс. га, с которых было собрано 482 тыс. тонн, при этом на внутреннем рынке реализовано лишь 350 тысяч тонн. В связи с этим он добавил, что ежегодно Армения экспортирует около 3,7 тыс. тонн на рынок Грузии.
Что же касается цен на картофель, то Самвел Галстян заверил, что в марте-апреле 2012 года они не повысятся. По его данным, отборный картофель на рынках Армении стоит порядка 250 драмов, нормальный качественный картофель можно приобрести в пределах от 160 до 200 драмов за килограмм.