Նոյեմբերի 8-ին Երևանում ընթացող «Բելգիական գործարար շաբաթ Հայաստանում» խորագրով գործարար համաժողովի շրջանակում հայկական «Էկոատոմ» և բելգիական Geodiagnostic ընկերությունները նոր համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու մասին փաստաթուղթ են ստորագրել: «Բելգիական գործարար շաբաթ Հայաստանում» համաժողովին մասնակցելու համար հանրապետությունում են գտնվում Բելգիայի Թագավորության Վալոնիա և Ֆլանդրիա նահանգներից գործարար պատվիրակությունները:
Այս փաստաթղթի վերաբերյալ նախնական համաձայնությունը ձեռք էր բերվել 2010թ. կազմակերպված հայ-բելգիական բիզնես-ֆորումի շրջանակում` Զարգացման հայկական գործակալության և UNIDO-ի աջակցությամբ: Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, նոր ձեռնարկությունը կզբաղվի լեռնամետալուրգիական արդյունաբերության, ջրի, ռադիոակտիվ թափոնների լաբորատոր փորձաքննություններով, ինչպես նաև մետաղների քանակական անալիզով:
Համատեղ լաբորատորիայի ստեղծման ծրագրի գիտական ղեկավար Գագիկ Մարտոյանը հաղորդել է, որ բելգիական փորձի և տեխնոլոգիաների ներդրմամբ այդ ձեռնարկությունը միակն է լինելու տարածաշրջանում իր սարքավորումներով` հավելելով, որ մինչ օրս հայ փորձագետները ստիպված էին լինում նմուշներն ուղարկել Ֆրանսիա, Կանադա, Գերմանիա:

8 ноября в рамках проходящей в Ереване «Бельгийской бизнес-недели в Армении», армянская компания «Экоатом» и бельгийская Geodiagnostic подписали документ о намерении создать новое совместное предприятие в экологической сфере. Для участия в «Бельгийской бизнес-неделе в Армении» в республике находятся делегации из бельгийских провинций Валлония и Фландрия.
Предварительное соглашение по этому документу было достигнуто в рамках организованного в 2010 году армяно-бельгийского бизнес-форума при содействии Армянского агентства развития и UNIDO. Как сообщил заместитель министра экономики Армении Гарегин Мелконян, новое предприятие будет заниматься лабораторными экспертизами горно-металлургической промышленности, воды, радиоактивных отходов, а также количественным анализом металлов.
Научный руководитель программы создания совместной лаборатории Гагик Мартоян сообщил, что это предприятие с внедрением бельгийского опыта и технологий будет единственным в регионе по своему оснащению, добавив, что до сих пор приходилось отправлять эти образцы во Францию, Канаду и Германию.