Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Ջոն Հեֆերնին և շնորհավորել պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ՏԿՆ մամլո ծառայությունը, դեսպանի խնդրանքով Մանուկ Վարդանյանը ներկայացրել է նախարարության գործունեության հիմնական` տրանսպորտի, ճանապարհաշինության, կապի և հեռահաղորդակցությանոլորտները և իրականացվող ծրագրերը:
Նախարարը հատկապես կարևորել է տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացումը, այդ թվում` «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման, դեպի Վրաստան երկու մայրուղիների վերակառուցման ծրագրերը, ինչպես նաև դեպի «Զվարթնոց» օդանավակայան տանող տրանսպորտային հանգույցների` ուևորատար և բեռնատար երկաթգծի, նոր ավտոճանապարհի և լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման ծրագիրը:
Մանուկ Վարդանյանը ներկայացրել է նաև երկաթուղու ոլորտում իրականացվելիք երկու` Վանաձոր-Ֆիալետովո և «Հյուսիս-հարավ» երկաթուղու կառուցման ծրագրերը: Անդրադառնալով հեռահաղորդակցության ոլորտին` նախարարն առանձնացրել է փոստը և լայնաշերտ ինտերնետի ծրագրի իրականացումը:
Ջոն Հեֆերնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար և հույս հայտնել, որ հետագայում երկուստեք համագործակցությունն էլ ավելի կակտիվանա: Դեսպանը նշել է, որ նոր ծրագրերի իրականացման գործում կփորձի գտնել ամերիկյան ընկերություններ:
Դեսպանը հետաքրքրվել է սահմանային հատվածներում երկաթուղու տեխնիկական ներկա վիճակով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտով, հեռուստաընկերությունների թվայնացման գործընթացով և օդանավակայանի տարածքում լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծման ծրագրով:

Новоназначенный посол США в Армении Джон Хефферн встретился с министром транспорта и связи Армении Мануком Варданяном. Как сообщает пресс-служба Минтранса РА, Варданян поздравил посла с назначением, а также представил основные программы министерства. Министр особо подчеркнул важность осуществления имеющих региональное значение программ, в том числе, транспортного коридора “Север-Юг”, двух автотрасс в сторону Грузии, а также программу строительства транспортного узла к аэропорту “Звартноц”.
Помимо этого, Варданян представил две программы в сфере железных дорог: “Ванадзор –Фиолетово” и “Север-Юг”, а также программы широкополосного интернета и почты.
В свою очередь, Джон Хефферн выразил надежду, что двустороннее сотрудничество активизируется, и пообещал попытаться найти для реализации программ американские компании.
Посол также поинтересовался техническим состоянием железной дороги в приграничных участках, сферой информационных технологий, процессом перехода на цифровой формат телевидения, а также строительством логистического центра на территории аэропорта.