Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը շարունակում է պահպանել Հայաստանի բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուի իր դիրքը: Այսպես, 2011 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների արդյունքներով բանկը զբաղեցնում է 17-րդ տեղը Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում: Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է 2.5 միլիարդ դրամ, ինչը գրեթե 2.7 անգամ (աճը` 169%) ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ընթացքում վճարած հարկերի ծավալից, ասվում է բանկի մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ընդ որում, այս տարվա երեք եռամսյակների արդյունքներով Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի կողմից վճարված ուղղակի հարկերը (շահութահարկ, եկամտահարկ) կազմել են 2.2 միլիարդ դրամ (աճը` 205 %), ինչը խոշորագույն հարկատուների ցանկում 5-րդ ցուցանիշն է:
«Հաշվի առնելով Հայաստանին բնորոշ սեզոնային գործոնը, մենք ակնկալում ենք չորրորդ եռամսյակում արձանագրել ավելի բարձր ցուցանիշներ, ինչը վկայում է բանկի բարձր շահութաբերության մասին»,- այս կապակցությամբ նշեց Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:

9 Ноябрь 2011 - 06:49 AMT
«HSBC Банк Армения» продолжает сохранять лидирующие позиции налогоплательщика в банковской системе Армении
ЗАО «HSBC Банк Армения» продолжает сохранять лидирующие позиции крупного налогоплательщика в банковской системе Армении. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, за январь-сентябрь текущего года выплатил в госбюджет Армении 2,5 млрд. драмов, заняв 17 место среди тысячи крупнейших налогоплательщиков Армении. Общий объем уплаченных налогов со стороны банка за январь-сентябрь увеличился по сравнению с тем же периодом 2010 года в 2,7 раза или на 169%.
«Учитывая типичные для Армении сезонные факторы, мы ожидаем в четвертом квартале 2011 года обеспечить более высокие показатели, что свидетельствует о высокой рентабельности банка», – сказал генерального финансового директора HSBC Банка Армения Геворга Тарумяна.
По итогам трех кварталов текущего года, выплаченные HSBC Банком Армения прямые налоги составили 2,2 млрд. драмов, обеспечив рост в 205%, тем самым по этому показателю банк разместился на пятом место среди крупнейших налогоплательщиков Армении.