Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը շարունակում է պահպանել Հայաստանի բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուի իր դիրքը: Այսպես, 2011 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների արդյունքներով բանկը զբաղեցնում է 17-րդ տեղը Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում: Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է 2.5 միլիարդ դրամ, ինչը գրեթե 2.7 անգամ (աճը` 169%) ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ընթացքում վճարած հարկերի ծավալից, ասվում է բանկի մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ընդ որում, այս տարվա երեք եռամսյակների արդյունքներով Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի կողմից վճարված ուղղակի հարկերը (շահութահարկ, եկամտահարկ) կազմել են 2.2 միլիարդ դրամ (աճը` 205 %), ինչը խոշորագույն հարկատուների ցանկում 5-րդ ցուցանիշն է:
«Հաշվի առնելով Հայաստանին բնորոշ սեզոնային գործոնը, մենք ակնկալում ենք չորրորդ եռամսյակում արձանագրել ավելի բարձր ցուցանիշներ, ինչը վկայում է բանկի բարձր շահութաբերության մասին»,- այս կապակցությամբ նշեց Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:

HSBC Bank Armenia continues to maintain its leading position as the largest taxpayer in Armenian banking sector.
According to the results of the first three quarters of 2011, the bank ranks 17th on the list of 1000 largest taxpayers of Armenia. The amount of taxes paid by HSBC Armenia in January-September 2011 totaled AMD 2.5 billion, which is almost 2.7 times higher (a 169% increase) than the volume of taxes paid during the same period of previous year.
The total sum of direct taxes (including income tax) paid by HSBC Armenia during the first three quarters of 2011 made AMD 2.2 billion (205% growth), which is the fifth result among the largest taxpayers, the Bank said in a press release.
“Taking into account the seasonality factor, typical of Armenia, we expect an even better performance and results for the fourth quarter, which highlights the bank’s high profitability,” stated Gevorg Tarumyan, HSBC Bank Armenia Chief Financial Officer.