Նոյեմբերի 9-ին նորվեգական Norsk Energi-ն իր հայաստանյան գործընկեր «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության հետ Երևանում ներկայացրել է փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում եռամյա ծրագիրը, որի նպատակը շրջակա միջավայրի պահպանության ապահովման և սոցիալական ազդեցության վերաբերյալ խորհրդատվության տրամադրումն է հանրապետությունում այդ ոլորտի զարգացման համատեքստում:
Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում էներգետիկ անվտանգությունն է, էներգիայի կայուն աղբյուրների ապահովումը, դրանց դիվերսիֆիկացիան և մասնավորապես` հիդրոէներգետիկայի զարգացման խնդիրները: Այդ մասին էներգետիկ անվտանգության ապահովմանն ուղղված փոքր հիդրոէներգետիկայի կայուն զարգացման ապահովման վերաբերյալ հայ-նորվեգական համագործակցության ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` շնորհակալություն հայտնելով Նորվեգիայի ԱԳՆ-ին ֆինանսավորման համար:
Նրա խոսքով` այս տարվա սեպտեմբերից Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է հիդրոէներգետիկայի ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, որտեղ փոքր ՀԷԿ-երի միջոցով իրատեսական է համարվում ժամում 1 մլրդ կիլովատտ արտադրել ներկայիս 400 մլն կիլովատտի փոխարեն:
Այս կապակցությամբ նա նշել է, որ Նորվեգիան, որը բավականաչափ նավթային և գազային ռեսուրսներ ունի, սպառվող էներգիայի 90% ստանում է ՀԷԿ-երի միջոցով: «Նորվեգիայի փորձն այդ ոլորտում կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար»,- հավելել է ԱԳ նախարարը:
Նորվեգիայի արտգործնախարար Ջոնաս Գահրն իր հերթին հավելել է, որ «տնտեսության զարգացումը պետք է հիմնված լինի ռեսուրսների կայուն օգտագործման վրա»: Ընդ որում, նրա խոսքով, մեծ նշանակություն ունի ՀԷԿ աշխատանքի թափանցիկության ապահովումը համապատասխան օրենսդրական բազայի ստեղծման միջոցով, ինչը շատ կարևոր է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողների համար: Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը հաղորդել է նաև, որ այսօր ծրագրված է այց Երևանի պետական համալսարան` Նորվեգիայի բուհերում ուսման համար պոտենցիալ մասնագետների գրավելու համար:

9 Ноябрь 2011 - 06:58 AMT
9 ноября норвежская Norsk Energi со своим армянским партнером компанией «Гидроэнергетика» презентовали в Ереване трехлетнюю программу в сфере малых ГЭС, целью которой является предоставление консультаций по обеспечению защиты окружающей среды и социального воздействия в контексте развития этой сферы в республике. В центре внимания правительства Армении – энергетическая безопасность, обеспечение стабильных источников энергии, их диверсификация и, в частности, проблемы развития гидроэнергетики. Об этом на презентации программы армяно-норвежского сотрудничества по обеспечению стабильного развития малой гидроэнергетики, направленной на обеспечение энергетической безопасности, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, поблагодарив МИД Норвегии за ее финансирование.
По его словам, в сентября текущего года правительство Армении утвердило стратегию развития сферы гидроэнергетики, где посредством малых ГЭС считается реалистичным производить 1 млрд. киловатт в час энергии в год против нынешних 400 млн. киловатт в час.
В связи с этим он отметил, что Норвегия, имеющая достаточны нефтяные и газовые ресурсы, 90% потребляемой энергии получает посредством ГЭС. «Опыт Норвегии в этой сфере может быть полезным для Армении», – добавил глава МИД.
В свою очередь министр иностранных дел Норвегии Йонас Гахр Штьере добавил, что «развитие экономики должно основываться на стабильном использовании ресурсов». При этом, по его словам, большое значение имеет обеспечение прозрачности работы ГЭС посредством создания соответствующей законодательной базы, что очень важно как для местных, так и для иностранных инвесторов.
Глава МИД Норвегии также сообщил, что на сегодняшний день запланирован визит в Ереванский государственный университет с целью привлечения потенциальных специалистов для учебы в ВУЗах Норвегии.