Հայկական արտադրության զարգացումը, ինչպես նաև ձեռնարկատիրության զարգացումը և ընդլայնումը պետք է ուղղված լինի ոչ միայն ներքին շուկային, այլ նաև արտաքին, հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկետերերի միության տարեկան ժողովի ժամանակ, որն արդեն 15 տարեկան է։ Նրա խոսքով, ձեռնարկատիրոջ վրա այսօր դրված է ռեսուրսների համախմբման և նոր արժեքների ստեղծման առաքելություն, որի համար նա ներդնում է իր ունակությունները, գիտելիքները, կապիտալը և գնում ռիսկի՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և եկամուտներ։ «Արտաքին շուկաներն անսահմանափակ են, ուստի դա պետք է օգտագործել մեր տնտեսական աճի և զարգացման համար»,- ասել է նա։
Դրա համար, ինչպես նշել է նախագահը, պահանջվում են նոր գիտելիքներ և հնարավորություններ, նոր տեխնոլոգիաներ և ներդրումներ։ Դրա հետ կապված Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ Հայաստանի առջև դրված է կայուն զարգացման խնդիր, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է համախմբել ազգային ուժերը և հետևողականորեն ընթանալ զարգացման ճանապարհով։ «Մենք պետք է դառնանք զարգացած համաշխարհային արդյունաբերական համակարգի պրոֆեսիոնալ մաս, ինչը թույլ կտա ապահովել մեր ներքին զարգացումը»,- ասել է նա։
Ինչպես հաղորդել է նախագահը, առաջիկայում հասարակության քննարկմանը կդրվի նոր ծրագիր, որը թույլ կտա Հայաստանին ապահովել կայուն զարգացում։
Տարեկան նիստի արդյունքներով ընտրվելու է խորհուրդ, որի առաջարկները Սերժ Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել լսել և քննարկել առաջիկայում։
Իր հերթին Արդյունաբերողների և ձեռնարկետերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն ընդգծել է, որ կառույցի հիմնական ձեռքբերումը ձեռնարկատերերի ինստիտուտի ձևավորումն ու կայացումն է, որոնք աշխատում ենք շուկայական տնտեսության պայմաններում։ Նա նաև հավելել է, որ միությունը «չի վախենում նոր մարտահրավերներից, որոնք ծառացած են Հայաստանի տնտեսության առջև», քանի որ երկիրն արդեն ապրել է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը և սկսել է ավելի արդյունավետ ծախսել ունեցած միջոցները և անցկացնել հակաճգնաժամային ծրագիր։

Развитие армянского производства, а также развитие и расширение предпринимательства должно быть нацелено не только на внутренний рынок, но и внешний, заявил президент Армении Серж Саргсян на годовом собрании Союза промышленников и производителей (работодателей) Армении, которому уже исполнилось 15 лет. По его словам, на предпринимателя возложена миссия по консолидации ресурсов и созданию новых ценностей, для чего он вкладывает свои способности, знания, капитал и идет на риск, создавая новые рабочие места и доходы. «Внешние рынки безграничны, поэтому должны быть целью нашего экономического роста и развития», – сказал он.
Для этого, как отметил глава государства, потребуются новые знания и возможности, новые технологии и инвестиции. В связи с этим Серж Саргсян добавил, что перед Арменией, как и перед другим странам мира, стоит задача обеспечения стабильного развития, а для этого необходимо сплотить национальные силы и последовательно идти по пути развития. «Мы должны стать профессиональной частью развитой мировой промышленной системы, что позволит обеспечить наше внутреннее развитие», – подчеркнул он.
Как сообщил армянский президент в ближайшее время на обсуждение общественности и предпринимательству будет представлена новая программа, которая позволит Армении обеспечить стабильное развитие, в том числе и с использованием имеющихся в стране ресурсов.
Созданный в 1996 году, Союз является некоммерческой организацией, который объединяет хозяйствующих субъектов и является мостом для армянских предпринимателей из Армении, Арцаха и Диаспоры.
По итогам годового заседания будет выбран Совет, предложения которого глава государства высказал готовность выслушать и обсудить в самые ближайшие сроки.
В свою очередь председатель СППА Арсен Казарян подчеркнул, что основным достижением возглавляемой им структуры, является формирование и становление института предпринимателей, работающих в условиях рыночной экономики. Он также добавил, что Союз «не боится новых вызовов, стоящих перед экономикой Армении», поскольку страна уже пережила мировой финансово-экономический кризис и стала более эффективно расходовать имеющиеся ресурсы и проводить антикризисную программу. Арсен Казарян придал важность разработке стратегической программы сферы промышленности, ориентированной на экспорт, которая позволит Армении занять свои достойные позиции на мировом рынке.