Ֆինանսաբյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը դրական է համարում Հայաստանի ՀՆԱ կառուցվածքում շինարարության բաժնի նվազումը։ Նա հաղորդել է, որ 2012-ին ՀՆԱ կառուցվածքում շինարարության մասնաբաժինը 10 տոկոսով քիչ կլինի, քան նախաճգնաժամային 2008-ին։ Մինասյանի խոսքով, այդ 10 տոկոսը փոխարինվել են արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների հաշվին։ «Դա հնարավորություն է տալիս ենթադրել, որ մեր տնտեսությունն ավելի մրցունակ է, ավելի դիվերսիֆիկացված և առավել քիչ խոցելի հնարավոր ճգնաժամերի առաջ»,-ասել է նա։
Մինասյանը հավելել է, որ հենց դա հիմքեր է տալիս հուսալու, որ 2012-ին կլինի բյուջեով նախատեսված 4,2 տոկոս տնտեսական աճ։ Միաժամանակ նա նշել է, որ հեղինակավոր միջազգային կառույցները, ելնելով կանխատեսվող տնտեսական ճգնաժամից, նվազեցնում են համաշխարհային տնտեսության աճի ցուցանիշը, և «4,2 տոկոսը բակական լավ ցուցանիշ է»։

9 Ноябрь 2011 - 11:18 AMT
Глава постоянной парламентской комиссии по финансово-бюджетным вопросам Гагик Минасян считает положительным снижение доли строительства в структуре ВВП Армении. Он сообщил, что в прогнозируемой структуре ВВП 2012 года доля строительства будет на 10% ниже, чем в структуре ВВП докризисного 2008 года. По словам Минасяна, эти 10% были замещены за счет промышленности, сельского хозяйства, и сферы. “Это дает возможность предполагать, что наша экономика более конкурентоспособная, более диверсифицированная, и менее уязвимая перед возможными кризисами”, -заявил он.
Минасян добавил, что именно это дает основания надеется, что в 2012-м будет достигнут запланированный бюджетом экономический рост 4,2%. При этом он заметил, что авторитетные международные структуры исходя из прогнозируемого экономического кризиса снижают показатель роста мировой экономики, “и 4,2% это довольно хороший показатель”.