Հայաստանը տնտեսությունը պետք է ոչ իր կամքով կրկին անցնի փորձությունների միջով, կարծում է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի կառավարման նախագահ Սամվել Ճզմաչյանը։ «Ճգնաժամի նոր ալիքն ինչ-որ չափով կազդի երկրի տնտեսության վրա, և մենք՝ բանկիրները և ձեռնարկատերերը, պետք է պատրաստ լինենք»,- ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում։
Բանկիրն այսօրվա դրությամբ հանգիստ է. Հայաստանի բանկային համակարգում առկա իրացվելության մակարդակը թույլ է տալու նրան հակազդել նոր մարտահրավերներին։ Սամվել Ճզմաչյանը հաղորդել է, որ Կենտրոնական բանկի նախագահի հետ հանդիպման արդյունքներով, որն ընդհանուր առմամբ բերել է ողջ համակարգի աշխատանքի բավարար ցուցանիշներ, ակնհայտ է դարձել, որ այդ դրական միտումները պահպանվելու են նաև մինչև տարեվերջ։ «Կարծում եմ, որ առևտրային բանկերի իրացվելիության մակարդակը տեղում է, և 2012-ին հատուկ էքսցեսներ չեն լինի»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերվում է ճգնաժամի նոր ալիքի ֆոնին վարկերի տոկոսադրույքների հնարավոր բարձրացմանը, բանկիրն ասել է, որ «միանշանակ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի դա տեղի չունենա»։ Դրա հետ կապված Ճզմաչյանը հավելել է, որ ֆինանսական կառույցների (IFC, EBRD) հետ գործընկերային հարաբերությունները թույլ են տալու նոր վարկային միջոցներ ներգրավել թե 2012-ին, թե 2013-ին։ Բացի դրանից, նրա խոսքով, հայկական բանկերը նույնպես աճում են, իսկ նրանց բաժնետերերը պատրաստ են աջակցել այս հարցում։ «Բանկերը որքան շատ վարկային ռեսուրսներ ունենան, այնքան ցածր կլինեն դրանց տոկոսադրույքները»,- ասել է նա։

Экономике Армении предстоит вновь пройти через новые испытания не по своей воле, считает председатель правления ЗАО «Банк Анелик» Самвел Чзмачян. «Новая волна кризиса в какой-то степени окажет влияние на экономику страны, и мы все должны быть готовы – и предприниматели, и банкиры», – сказал он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
На сегодняшний день банкир спокоен: уровень ликвидности, имеющийся в банковской системе Армении, позволит ей противостоять новым вызовам. Самвел Чзмачян сообщил, что по итогам встречи у председателя Центрального банка, который привел вполне удовлетворительные показатели работы всей системы в целом, стало очевидным, что эти положительные тенденции сохранятся до конца года и даже ожидаются в 2012 году. «Считаю, что уровень ликвидности комбанков на месте, и особые эксцессы в 2012 году не будут иметь место», – добавил он.
Что касается возможных повышений кредитных ставок на фоне новой волны кризиса, банкир сказал, что «однозначно, мы должны сделать все, чтобы этого не произошло». В связи с этим Самвел Чзмачян добавил, что партнерские отношения с международными финансовыми структурами (IFC, EBRD) позволит привлекать необходимые кредитные средства и в 2012 и в 2013 году. Помимо этого, по его словам, армянские банки также растут, а их акционеры готовы содействовать в этом вопросе. «Чем больше кредитных ресурсов будет у банков, тем ниже будут ставки по ним», – добавил банкир.