Զարգացման եվրասիական բանկի մասնագետները գնահատում են ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամին Հայաստանի ներկայացված հայտի տնտեսական բաղադրիչը, որը ներկայացվել է երկրում քիմիական արդյունաբերության վերականգնման համար՝ ներառյալ «Նաիրիտ» գործարանի վերակառուցումը: Այդ մասին «Գազետա.ռու» թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է ԶԵԱԲ վարչության նախագահ, ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի կառավարիչ Իգոր Ֆինոգենովը: «Մեծ գումար է պահանջվում, այն կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ 3 տոկոսը: Անհրաժեշտ է ամեն ինչ լավ մշակել»,-ասել է նա: Հայաստանը հայտը ներկայացրել է 2011թ. հոկտեմբերի 12-ին՝ 400 մլն դոլարի վարկ ստանալու ակնկալիքով:
ԶԵԱԲ խնդիրներից մեկն է ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարումը մասնակից երկրն երում: Իսկ ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամը յուրօրինակ տարածաշրջանային ԱՄՀ է, անվտանգության բարձիկ այն երկրների համար, որոնք գտնվում են Եվրասիայում»,-ասել է Ֆինոգենովը:
ԶԵԱԲ վարչության նախագահը հավելել է նաև, որ բանկի առջև խնդիր է ծառացած վերացնել վարչական արգելքները երկրների միջև, բացել շուկաները, ուժեղացնել մրցակցությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը: «Ինչ-որ իմաստով փոխել, օրինակ, ռուսական բիզնեսի վերաբերմունքը գործընկերների հանդեպ ԱՊՀ տարածքում»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Ֆինոգենովը օրինակ է բերել, թե ինչպես են մտածում որոշ ռուս գործարարներ. «Ես չգիտեմ, թե ինչ է կատարվում Ղազախստանում կամ Հայաստանում: Միջոցներ կհատկացնեմ, իսկ դրանք կկրոչեն»: «Իսկ մենք մեր օրինակով պաացուցում ենք, որ այդ երկրներում կան նոր հնարավորություններ բիզնեսի համար և դա վտանգ չի պարունակում»,-ասել է նա:
ԶԵԱԲ կանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1,5 մլրդ դոլարը: Կապիտալի հիմքը Ռուսաստանի ու Ղազախստանի միոջցներն են կազմում: Իսկ Բելառուսի մասնաբաժինը կանոնադրական կապիտալում կազմում է 0,99 տոկոս, Տաջիկստանինը՝ 0, 03 տոկոս, Հայաստանինը՝ 0,01 տոկոս:

Специалисты Евразийского банка развития оценивают экономическую составляющую заявки Армении в Антикризисный фонд ЕврАзЭС — на восстановление химической отрасли в стране, включая реконструкцию завода синтетического каучука «Наирит» в Ереване. Об этом в интервью «Газете.Ru» сообщил председатель правления ЕАБР, управляющий антикризисным фондом ЕврАзЭС Игорь Финогенов. «Сумма требуется большая — она составляет 3% ВВП Армении. Необходимо все хорошо проработать», – подчеркнул он.
Армения подала заявку 12 октября 2011 года на получение кредита в размере $400 млн. По его словам, одна из задач Евразийского банка развития — преодоление кризисных последствий в странах-участницах. Антикризисный же фонд ЕврАзЭс. «Это своего рода региональный МВФ, подушка безопасности для стран, расположенных на евразийском пространстве», – отметил Финогенов.
Председатель правления ЕАБР также добавил, что перед банком стоит задача снять административные барьеры между странами, открыть рынки, усилить конкуренцию и экономическую эффективность. «В каком-то смысле изменить, например, отношение российского бизнеса к своим коллегам на территории СНГ», – сказал он. В связи с этим Финогенов привел пример того, как рассуждают некоторые российские бизнесмены: «Я не знаю, что там происходит в Казахстане или в Армении. Дам денег, а они пропадут». «Мы же своим примером доказываем, что в этих странах есть новые возможности для бизнеса и это безопасно», – подчеркнул он.
Уставный капитал ЕАБР превышает $1,5 млрд. Основа капитала — средства России и Казахстана. А доля Белоруссии в уставном капитале составляет 0,99%, Таджикистана — 0,03%, Армении — 0,01%.