Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի պատվիրակությունը` ՍԱԶԲ նախագահ Անդրեյ Կոնդակովի գլխավորությամբ ժամանել է Հայաստան, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունից:
Պատվիրակության աշխատանքային այցի գլխավոր նպատակը 2012թ. հունիսին Երևանում ծրագրված ՍԱԶԲ տարեկան ժողովի և գործարար համաժողովի մանրամասների քննարկումն է:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (ՍԱԶԲ) միջազգային հասարակական կազմակերպություն է, որը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հետ կապված մարմնի կարգավիճակ ունի: ՌԴ, Հունաստանի և Թուրքիայի բաժիններն այդ կազմակերպությունում կազմում են 16,5-ական տոկոս, Բուլղարիայի, Ռումինիայի և Ուկրաինայի բաժինները` 13,5-ական տոկոս, Ալբանիան և Ադրբեջանը 2-ական տոկոս ունեն, Հայաստանը, Վրաստանն ու Մոլդովան` 1-ական:

A Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) delegation led by BSTDB President Andrey Kondakov arrived in Armenia.Discussion of BSTDB annual business forum scheduled for June 2012 in Yerevan is on delegation’s working visit agenda, CBA press service told PanARMENIAN.Net.
The Black Sea Trade and Development Bank is an international financial institution established by Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Greece, Moldova, Romania, Russia, Turkey, and Ukraine. With an authorized capital of SDR 3 billion, the Bank supports economic development and regional cooperation by providing trade and project financing, guarantees, and equity for development projects supporting both public and private enterprises in its member countries. BSTDB is rated A long term and A1 short term, with stable outlook by Standard & Poor’s, and A3/P2 with stable outlook by Moody’s.