Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի պատվիրակությունը` ՍԱԶԲ նախագահ Անդրեյ Կոնդակովի գլխավորությամբ ժամանել է Հայաստան, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունից:
Պատվիրակության աշխատանքային այցի գլխավոր նպատակը 2012թ. հունիսին Երևանում ծրագրված ՍԱԶԲ տարեկան ժողովի և գործարար համաժողովի մանրամասների քննարկումն է:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (ՍԱԶԲ) միջազգային հասարակական կազմակերպություն է, որը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հետ կապված մարմնի կարգավիճակ ունի: ՌԴ, Հունաստանի և Թուրքիայի բաժիններն այդ կազմակերպությունում կազմում են 16,5-ական տոկոս, Բուլղարիայի, Ռումինիայի և Ուկրաինայի բաժինները` 13,5-ական տոկոս, Ալբանիան և Ադրբեջանը 2-ական տոկոս ունեն, Հայաստանը, Վրաստանն ու Մոլդովան` 1-ական:

14 Ноябрь 2011 - 14:14 AMT
Делегация Черноморского банка торговли и развития во главе с президентом ЧБТР Андреем Кондаковым прибыла в Армению, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Центрального банка РА.
Главной целью рабочего визита делегации ЧБТР в Армении – обсуждение деталей запланированного на июнь 2012 года в Ереване годового собрания и бизнес-форума ЧБТР.
Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) – международная неправительственная организация, имеет статус органа, связанного с организацией Черноморского экономического сотрудничества. Доли РФ, Греции и Турции в нем составляют по 16,5%, Болгарии, Румынии и Украины – по 13,5%. Албания, Азербайджан имеют по 2% уставного капитала, Армения, Грузия и Молдавия – по 1%.
Приоритетными направлениями деятельности ЧБТР являются финансирование проектов, представляющих взаимный интерес для стран-членов, в частности в области энергетики, транспорта и промышленности, а также кредитование торговых операций.