Հայաստանի տնտեսության կայունության ապահովման համար 2012թ. պետական բյուջեի դեֆիցիտը կկրճատվի մինչև 3%: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացնելով 2012 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը: «Դա նշանակում է, որ ուշադրության կենտրոնում ենք պահում արտաքին և ներքին պարտքի բեռի խնդիրը, որպեսզի այն լինի կառավարելի և չվտանգի մեր կայուն զարգացումները ու պետությունն ունենա բավարար լիկվիդային ֆինանսական միջոցներ, ինչն այսօր ժամանակակից աշխարհում կարևորագույն խնդիրն է»,- ընդգծել է նա:
Միևնույն ժամանակ, վարչապետի խոսքով, 2012-ին էապես բարելավվելու է հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը` հարկային մուտքերը նախորդ տարվա համեմատ ավելացնելով շուրջ 101 մլրդ դրամով: Այդ կապակցությամբ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ հանգամանքն ունի էական նշանակություն կառավարության կարողությունների և կուտակած պաշարների ամրապնդման առումով, «որպեսզի 2012-ին երկիրն ի վիճակի լինի դիմագրավելու այն լրջագույն մարտահրավերներին, որոնք այսօր առկա են»:
Բացի դրանից, 2012-ին նպատակ ունենալով վերաբաշխել պետության եկամուտները հարուստներից դեպի աղքատներ` 10 տոկոսով կավելացվեն 100 հազար ընտանիքների սոցիալական նպաստները, և դա վերաբերում է Հայաստանի ընտանիքների 1/7-ին: 10 տոկոսով կբարձրանան ավելի քան 500 հազար թոշակառուների կենսաթոշակները:

Для обеспечения стабильности экономики Армении дефицит госбюджетна в 2012 году будет сокращен до 3%. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя проект госбюджета на 2012 год в парламенте. «Это означает, что в центре внимания мы держим проблему внешнего и внутреннего долгового бремени, чтобы госдолг был управляемым и не навредил нашему стабильному развитию, а государство имело бы достаточные ликвидные средства, что на сегодняшний день является первоочередной задачей», – подчеркнул он.
Одновременно, по словам премьера, в 2012 году будет значительно улучшен показатель соотношения налоги/ВВП за счет увеличения налоговых поступлений по сравнению с прошлым годом на 101 млрд. драмов. В связи с этим Тигран Саркисян подчеркнул, что это обстоятельство имеет важное значение для возможностей правительства и укрепления накопленных запасов, «чтобы суметь в 2012 году противостоять тем вызовам, которые уже имеются сейчас».
Помимо этого, с целью перераспределения доходов государства в 2012 году, правительство Армении увеличит социальные расходы. В частности, как отметил премьер, на 10 % будут увеличены социальные пособия для 100 тыс. семей, и это касается 1/7 всех семей, а также на 20 % будут увеличены пенсии для более чем 500 тыс. пенсионеров.