Ալմաստի հումքի մատակարարման հարցում հայկական ընկերությունները հիմնականում համագործակցում են ռուսական «Ալռոսա» ընկերության հետ, որը 2011թ. նոյմեբերի 1-ի դրությամբ արդեն 39,26 մլն դոլարի հումք է առաքել 7 հայկական ընկերություններին
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ռուսական հումքով աշխատող ընկերություններից մեկի՝ «Արևակն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վարդան Անդրեասյանը, համաշխարհային գների անկման ֆոնի վրա «Ալռոսան», հակառակը, բարձրացրել է ալմաստային հումքի արժեքը, «0,5 կարատը մենք գնում ենք ավելի քան 400 դոլարով, իսկ 0,75 կարատը՝ 520 դոլարով, այստեղ մենք կորցնում ենք մոտ 20 տոկոսը»,-պարզաբանել է նա:
2011թ» 10 ամիսների արդյունքում «Արևակն» ՍՊԸ-ի արտադրանքի աճի տեմպերը 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 142,7 տոկոս, ընկերության արտադրանքը ամբողջությամբ արտահանվել է:
Նույն կարծիքին է նաև Հայաստանի Կոտայքի մարզում գտնվող «Լորի» ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Գրիգորի Շահնազարյանը, որը հավելել է, որ գների աճի պատճառով նրանք ստիպված էին ավելի քիչ հումք գնել:

Main supplier for Armenian diamond processing industry Russian Alrosa company has supplied rough diamond totaling USD 39,16mln to 7 companies as of November 1, 2011.
Director of Arevakn diamond producing plant, Vardan Anderasyan told journalists that Alrosa has increased cost of rough diamond against decline in world prices, causing 20% loss.
Fort the past months increase in Arevakn LLC production totaled 142,7% against the same period of 2010.
Deputy director of Lori diamond-cutting plant Grigor Shahnazaryan, who shares Anderasyan‘s opinion, added that the price upsurge urged them to decrease purchase volume from the Russian company.