Ամերիկյան փորձագետների տվյալներով, ԱՄՆ-ի պետպարտքը արդեն հասել է ամերիկյան կառավարության նախատեսած ցուցանիշի` 15 տրլն 194 մլրդ դոլարի 99 տոկոսի: Այժմ ԱՄՆ պետպարտքի պաշտոնական վերին շեմը կազմում է 15 տրլն 194 մլրդ դոլար: Մասնագետների կարծիքով, դա ազգային տնտեսության լուրջ թուլացման նշան է: Անհրաժեշտ է նշել, որ դեռ սեպտեմբերին պետպարտքը գնահատվում էր 14,9 տրլն դոլար:
Ինչպես նշում է «Գոլոս Ռոսիի»-ն (Ռուսաստանի ձայնը), նախագահ Բարաք Օբաման 10,6 տրլն չափով պետպարտքը «ժառանգել է» Ջորջ Բուշ կրտսերի վարչակազմից: Ինչպես կանխատեսում են փորձագետները, շուտով պետպարտքը կհասնի ամերիկյան ՀՆԱ-ի 100%, որը գնահատվում է 15,2 տրլն դոլար:

По данным американских экспертов, госдолг США достиг отметки в 99% от того уровня, который запланировало американское правительство. Сейчас официальный потолок госдолга в США составляет 15 триллионов 194 миллиарда долларов. Как считают специалисты, это является признаком серьезного ослабления национальной экономики.
Необходимо отметить, что еще в сентябре госдолг оценивался в 14,9 триллиона долларов.
Как отмечает “Голос России”, президент Барак Обама «унаследовал» госдолг в размере 10,6 триллиона от администрации Джорджа Буша-младшего. Как ожидают эксперты, в скором времени госдолг достигнет объема в 100% от американского ВВП, оценивающегося в 15,2 триллиона долларов.