Ամերիաբանկն առաջարկում է ՀՀ ֆինանսական շուկայում նախադեպը չունեցող հիփոթեքային վարկեր: Բանկն արդեն իսկ ուներ ճկուն պայմաններով հիփոթեքային վարկերի շատ ընդարձակ տեսականի` բնակարանի, բնակելի տան, առևտրային (կոմերցիոն) անշարժ գույքի, հողատարածքի ձեռք բերման, վերանորոգման (վերակառուցման) և այս շարքը համալրեց լիովին նոր տեսակներով:
Բանկը, մասնավորապես առաջարկում է նոր հիփոթեքային վարկերի հետևյալ տեսակները.
Ավանդով ապահովված հիփոթեքային վարկ, որը վարկառուի համար ապահովում է վստահություն. եթե նա ապագայում ունենա ֆինանսական դժվարություններ, ապա վարկի մարումները կարող են կատարվել ավանդային միջոցներից: Այս վարկի դեպքում անշարժ գույքի ձեռք բերման համար կանխավճարի գումարը հաճախորդի կողմից ներդրվում է Ամերիաբանկում որպես ավանդ և ձևակերպվում է որպես դրամական միջոցների գրավ, կամ Ամերիաբանկում գործող ավանդն է ձևակերպվում որպես գրավ, ընդ որում, ընդունվում է նաև երրորդ անձի կողմից ներդրված ավանդը: Վարկի մնացած մասի համար գրավ է հանդիսանում ձեռք բերվող անշարժ գույքը: Երբ վարկի մարումները հասնեն այն աստիճանին, երբ մնա մարելու միայն անշարժ գույքի գրավով ապահովված մասը, ապա ավանդատուն կարող է ազատ տնօրինել ավանդի գումարը: Այլ անշարժ գույքի գրավով ապահովված վարկ: Այս վարկատեսակը նախատեսված է այն անձանց համար, ովքեր ցանկանում են անշարժ գույք ձեռք բերել արտերկրում կամ Հայաստանի այն մարզերում, որտեղ Ամերիաբանկը չունի մասնաճյուղ: Ընդ որում, չկա սահմանափակում ձեռք բերվող գույքի գտնվելու վայրի նկատմամբ: Այս դեպքում Բանկը գրավ է վերցնում ոչ թե ձեռք բերվող անշարժ գույքը, այլ Երևանում գտնվող անշարժ գույքը կամ այն մարզերում գտնվող անշարժ գույքը, որտեղ Բանկն ունի մասնաճյուղ:
Լրացուցիչ գրավով ապահովված հիփոթեքային վարկ, որը նախատեսված է այն անձանց համար, ովքեր չունեն բավարար չափով կուտակված կանխավճարային գումար` հիփոթեքային վարկ ստանալու համար, սակայն ունեն կայուն եկամուտ և լրացուցիչ անշարժ գույքի գրավ: Եվ այս վարկի համար սահմանված է ընդամենը 5% կանխավճար:
Ամերիաբանկը համալրելով հիփոթեքային վարկերի արդեն իսկ բազմաբնույթ տեսականին բոլորովին նոր առաջարկներով` կարող է բավարարել ամենապահանջկոտ հաճախորդի պահանջները հիփոթեքային վարկերի գծով:

18 Ноябрь 2011 - 07:07 AMT
ЗАО «Америабанк» на финансовом рынке Армении предлагает новые виды ипотечных кредитов одновременно с уже существующей гибкой продуктовой линейкой для приобретения квартиры, жилого дома, коммерческого недвижимого имущества, земельного участка, а также ремонта недвижимого имущества.
В частности, банк предлагает ипотечный кредит под гарантию вклада. Как отмечается в сообщении пресс-службы «Америабанка», данный вид кредита обеспечивает заемщику уверенность в том, что, если в дальнейшем у него возникнут финансовые затруднения по линии погашения ипотечного кредита, он сможет воспользоваться средствами вклада. В случае с этим кредитом предоплата для приобретения недвижимого имущества со стороны заемщика оформляется в виде вклада и будет выступать в качестве залога денежных средств. Можно также оформить действующий в банке вклад в качестве залога, помимо этого принимается и вклад, сделанный со стороны третьего лица. А для остальной части ипотечного кредита залогом будет выступать приобретаемое недвижимое имущество. Когда же объемы погашения по кредиту достигнут того уровня, что останется лишь погасить залог по недвижимому имуществу, то клиент сможет спокойно управлять суммой вклада.
Среди новых предложений банка – ипотечный кредит под залог недвижимого имущества. Этот кредит предназначен для тех, кто хочет приобрести недвижимость за рубежом или в областях Армении, где у банка нет филиалов.
«Америабанк» предлагает также ипотечный кредит под дополнительный залог. Данный кредит предназначен для тех клиентов, которые не имеют достаточно накопленной суммы для внесения предоплаты, однако имеют стабильный доход и дополнительный залог в виде недвижимого имущества. «Для этого кредита предусмотрена предоплата в размере 5%», – говорится в сообщении.