Ընդդիմադիր ՀՅ Դաշնակցությունը դեմ է քվեարկելու 2012թ. պետբյուջեի նախագծին, սակայն, միևնույն ժամանակ, կողմ է կառավարության առաջարկած հարկային փոփոխությունների փաթեթին: «Մենք դեմ ենք բյուջեի նախագծին, քանի որ այս բյուջեն ոչ միայն չի պատասխանում երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին, այլ նաև առաջարկում է մեր տնտեսությանն ու քաղաքացիներին անընդունելի սոցիալական քաղաքականություն»,-լրագրողներին է հայտարարել ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Նա մասնավորապես, նշել է, որ կառավարությունը հրաժարավել է ՀՅԴ առաջարկած նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումից: «Կառավարությունը չկարողացավ ապացուցել, որ մեր ծրագիրն անիրատեսական է»,-ասել է Մինասյանը: Պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ «Հայաստանում չպետք է լինի նվազագույն կենսամակարդակի ցուցանիշից ցածր աշխատավարձ»:
Ինչ վերաբերում է հարկային փաթեթին, ապա պատգամավորը նշել է, որ կառավարությունը փաթեթում ընդգրկել է ՀՅԴ առաջարկներից շատերը: Նա հավելել է, որ ՀՅԴ-ն այլ առաջարներ ևս ներկայացրել է, սկսած հարկադրման պրոգրեսիվ համակարգից մինչև «ճոխության» տարբեր տեսակի հարկեր:

Оппозиционная партия АРФ Дашнакцутюн будет голосовать против проекта госбюджета на 2012 год, но в то же время она за предложенный правительством пакет налоговых поправок. “Мы полностью против проекта бюджета, так как этот бюджет не только не отвечает стоящим перед страной вызовам, но и предлагает неприемлемую социальную политику нашей экономике и гражданам”,- заявил журналистам в парламенте депутат от АРФД Арцвик Минасян.
Он в частности отметил отказ правительства от предложенного Дашнакцутюн увеличения размера минимальной заработной платы. “Правительство не смогло доказать нереальность нашей программы”,- заметил Минасян. Депутат также подчеркнул, что “В Армении не должно быть зарплаты, которая ниже прожиточного минимума”.
Что касается предложенного правительством налогового пакета, то депутат заметил, что правительство включило в него многие предложения Дашнакцутюн. При этом он добавил, что АРФД делало и другие предложения, начиная от перехода полностью на прогрессивную систему налогообложения, заканчивая различными видами налога на “роскошь”.