Նոյեմբերի 22-ին և 23-ին Հրազդան հյուրանոցի կոնֆերանսների սրահում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը կազմակերպում է հայ և թուրք գործարարների համաժողով: Միջոցառումը կազմակերպվում է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) օժանդակությամբ` որն իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության օժանդակությամբ` Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի, Երևանի մամուլի ակումբի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (Գործատուների) միության կոնսորցիումի կողմից:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը նախատեսում է հրավիրել ավելի քան երեսուն գործարարների, որոնք ներկայացնում են Թուրքիայի տարբեր քաղաքների բիզնես ոլորտները, այդ թվում` թեթև արդյունաբերություն, շինարարություն, կահույքագործություն, հանքային արդյունաբերություն, ոսկերչություն և առևտուր: Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև Հայաստանի տարբեր գործարար ոլորտների ներկայացուցիչներ, ովքեր հանդիպում կունենան Թուրքիայից ժամանած առանձին գործարարների հետ՝ համապատասխան ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով: Կհրավիրվեն նաև բանախոսներ, ովքեր կխոսեն Հայաստանի և Թուրքիայի գործարար ոլորտների միջև գործարար հարաբերությունների ներկայիս իրավիճակի, ինչպես նաև հեռանկարների վերաբերյալ: Հանդիպման ընթացքում նաև տեղի կունենա Թուրքիայից հրավիրված մասնակիցների արտադրանքի նմուշների ցուցադրություն, որը թույլ կտա հայ գործարարներին ծանոթանալ թուրքական արտադրատեսակներին, որակին և արտադրության տեխնոլոգիաներին, ինչպես նաև քննարկել համագործակցության հնարավորություններ:
Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է համագործակցության հուշագրերի ստորագրություն հայկական և թուրքական գործարար կառույցների, ինչպես նաև գործարար կանանց կազմակերպությունների միջև` դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում երկու երկրների միջև գործարար համագործակցությունըզարգացնելու նպատակով:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և կոնսորցիումի անդամներն աջակցում են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը՝ խթանելով քաղաքացիական հասարակության համագործակցությունը, հիմնելով գործարարների և պրոֆեսիոնալների ցանցեր և զարգացնելով եղած համագործակցության օրինակները, ինչպես նաև սատարելով երկու ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման ձևավորմանն ու խորացմանը` տարածաշրջանում խաղաղության և տնտեսական ինտեգրման հասնելու նպատակով:

On November 22-23, 2011, a conference of Armenian and Turkish businessmen will take place at the Hrazdan Hotel in Yerevan.
The event is organized by the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia as part of the “Support to Armenia-Turkey Rapprochement” project, supported by the United States Agency for International Development (USAID) and implemented by the Consortium of the Eurasia Partnership Foundation, Yerevan Press Club, International Center for Human Development and the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia.
The Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia will invite about 30 businessmen who represent different cities and business fields of Turkey including light industry, construction, furniture production, mining, jewelry and trade. Armenian businessmen will also be invited to the conference to discuss opportunities for business cooperation with their Turkish counterparts. Guest speakers will present the current state of affairs and prospects for Armenian-Turkish business cooperation. The conference will also feature an exposition of sample products manufactured by the participants from Turkey, allowing Armenian businessmen to learn about the assortment, quality and production technology of the showcased Turkish products.
During the conference, memoranda on cooperation between Armenian and Turkish businesses, including women-led business, are expected to be signed to help foster business cooperation between the two countries.
USAID and the consortium members support the rapprochement between Armenia and Turkey by facilitating engagement between civil society groups, the establishment and development of business partnerships and regional professional networks, as well as enhanced understanding between the people, for peace and economic integration in the region.