Թուրքիայի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 300 մլն դոլար, սահմանի բացման դեպքում մոտակա տարիներին այն կարելի է եռապատկել: Այդ մասին Երևանում հայ-թուրքական բիզնես ֆորումի ժամանակ հայտարարեց հայ-թուրքական բիզնես խորհրդի փոխնախագահ, համահիմնադիր Նոյան Սոյակը:
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նա մասնավորապես հայտարարեց, որ կարելի է ստեղծել «տուրիստական եռանկյունի»՝ Էջմիածին-Վան-Անի: Ինչ վերաբերվում է Երևան-Վան ավիաչվերթի բացմանը, նրա խոսքով, հաշվի առնելով Վանի վերջին երկրաշարժը, պետք է մի քիչ սպասել:
Իր հերթին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտնեց, որ Թուրքիայի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը վերջին տարիներին կազմում է 150-200 մլն դոլար: Սակայն, նա ևս համաձայնվեց Նոյան Սոյակի հետ, որ սահմանի բացման դեպքում այդ թիվը տարիների ընթացքում կարելի է ավելացնել մի քանի անգամ:

Trade turnover between Armenia and Turkey totals USD 300 mln with a possibility to make it three times as big in case of opening the border in the nearest future, co-founder of the Turkish-Armenian Business Development Council (TABDC) said.
Talking with journalists in Yerevan, Noyan Soyak noted the possibility to develop a triangle tour: Ejmiatsin -Van – Ani.
Dwelling on the launch of Yerevan-Van flight, he said it will be delayed due to the recent Van earthquake.
For his part, Chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazaryan noted that trade turnover between Armenia and Turkey currently grosses USD 150-200 mln and agreed that it may grow several times in case of opening of the border.