Թուրքիայի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 300 մլն դոլար, սահմանի բացման դեպքում մոտակա տարիներին այն կարելի է եռապատկել: Այդ մասին Երևանում հայ-թուրքական բիզնես ֆորումի ժամանակ հայտարարեց հայ-թուրքական բիզնես խորհրդի փոխնախագահ, համահիմնադիր Նոյան Սոյակը:
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նա մասնավորապես հայտարարեց, որ կարելի է ստեղծել «տուրիստական եռանկյունի»՝ Էջմիածին-Վան-Անի: Ինչ վերաբերվում է Երևան-Վան ավիաչվերթի բացմանը, նրա խոսքով, հաշվի առնելով Վանի վերջին երկրաշարժը, պետք է մի քիչ սպասել:
Իր հերթին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտնեց, որ Թուրքիայի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը վերջին տարիներին կազմում է 150-200 մլն դոլար: Սակայն, նա ևս համաձայնվեց Նոյան Սոյակի հետ, որ սահմանի բացման դեպքում այդ թիվը տարիների ընթացքում կարելի է ավելացնել մի քանի անգամ:

22 Ноябрь 2011 - 08:12 AMT
Объем товарооборота между Турцией и Арменией можно утроить после открытия границы, считает турецкий предприниматель
Товарооборот между Турцией и Арменией сейчас составляет $ 300 млн. и в случае открытия границы его можно в ближайшие годы утроить. Об этом заявил на открытии армяно-турецкого бизнес-форума в Ереване соучредитель, вице-президент Армяно-турецкого бизнес-совета Ноян Сояк.
Он в частности заявил в беседе с журналистами, что можно создать “туристический треугольник”: Эчмиадзин -Ван-Ани. Что касается открытия авиарейса Ереван-Ван, то, по его словам, с учетом недавнего землетрясения в Ване с этим придется немножко подождать.
В свою очередь председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, заявил, что товарооборот между Арменией и Турцией в последние годы составляет $ 150-200 млн. Однако он также согласился с Нояном Соаком, что в случае открытия границы эту цифру можно в несколько раз увеличить в течение нескольких лет.