«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն խորհուրդ է տալիս իր հաճախորդներին լինել ավելի զգոն և պահպանողական: «Դա թույլ կտա լինել ավելի պատրաստված դիմակայելու համար ճգնաժամի երկրորդ ալիքին», ասել է նա Երևանում նոյեմբերի 22-ին լրագրողներին «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Նրա խոսքով, հայկական ընկերություններն այսօրվա դրությամբ ունեն ավելի մեծ պարտավորություններ նախաճգնաժամային ժամանակահատվածի համեմատ, որն, իհարկե նախատեսում է մեծ ռիսկեր:
Ինչպես նշել է Աստրիդ Քլիֆորդը, ճգնաժամի երկրորդ ալիքի հետ կապված համաշխարհային միտումները Հայաստանի վրա կազդեն որոշակի ժամանակահատվածից հետո` կախված Հայաստանի ինտեգրացման առանաձնահատկություններից: Անդրադառնալով բանկի ռազմավարությանը՝ բանկիրը ասաց, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն հայտնի է իր «խնայողական ռազմավարությամբ», միաժամանակ բանկը ակտիվ է և ընդլայնում է իր վարկային պորտֆելը, 2012 թ-ին նախատեսում է բացել Երևանում ևս երկու մասնաճյուղ, կան նախագծեր դեբիտորական քարտերի թողարկման և այլ նորարարական տեխնոլոգիական լուծումներով ժամանակակից ծառայությունների մատուցման հետ կապված: «Անհրաժեշտ է լինել ավելի պատրաստված և տեղեկացված երկարաժամկետ քաղաքականության առումով, դժվար իրավիճակում չհայտնվելու համար»,- ընդգծեց նա, ավելացնելով, որ բանկի ռազմավարության արմատական փոփոխություններ նախատեսված չեն:

22 Ноябрь 2011 - 10:00 AMT
«HSBC Банк Армения» советует своим клиентам быть более бдительными в преддверии второй волны кризиса
ЗАО «HSBC Банк Армения» советует своим клиентам быть более бдительными и консервативными. «Это позволит быть более подготовленными для преодоления второй волны кризиса», – сказала 22 ноября в Ереване журналистам генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. По ее словам, армянские компании на сегодняшний день имеют больше обязательств, по сравнению с докризисным периодом, что, естественно, предполагает и большие риски.
Как отметила Астрид Клиффорд, мировые тенденции, связанные со второй волной кризиса, отразятся на Армении через определенный временной лаг в силу ее интеграционных особенностей.
Касаясь непосредственно стратегии развития банка, банкир сказала, что ЗАО «HSBC Банк Армения» славится своей «сберегательной стратегией», одновременно банк активен и расширяет кредитный портфель, планирует в 2012 году открыть еще два филиала в Ереване, есть проекты по выпуску дебиторских карт и внедрения иных инновационных технологических решения для предоставления современных услуг. «Необходимо быть более подготовленными и информированными в плане реализации долгосрочной политики , чтобы не оказаться в трудной ситуации», – подчеркнула он, добавив, что коренных изменений в стратегии банка не предусмотрено.