Աճի տեմպերի նվազումն այն գործընկեր երկրներում, ուր Հայաստանը ապրանք է արտահանում, հիմք է հանդիսացել Moody's-ի համար երկրի վարկանիշը նվազեցնելու հարցում, գտնում է Forex club-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը:
«Այստեղից հարկավոր է հետևություն անել. ուշադրություն դարձնել ապրանքների սպառման շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, դա բավականին կարևոր հարց է»,-ասել է նա լրագրողների հետ զրույցում: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը պետք է վերլուծի ծառացած խնդիրները, հաջորդ տարի տնտեսական աճ ապահովելու համար:
Moody's վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշի վերաբերյալ կանխատեսումը արտարժույթով և ազգային արժույթով (Ва2)՝ «կայունից» դեպի «բացասական»:
Ինչպես ասվում է գործակալության պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, դա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի համար, որն իր ապրանքի 58 տոկոսն արտահանում է Ռուսաստան և Եվրոպա, աճում են ռիսկերը կապված այդ երկրների տնտեսական աճի դանդաղեցման հետ:

The speculated decline of economic growth of the partner countries where Armenia exports its products caused Moody's to lower the country’s rating, a Forex Club analyst said.
“This makes us focus on the problem of market diversification of Armenian product,” Mikael Verdyan said on November 23, adding that the country should tackle the existing problems to ensure economic growth for the coming year.
Moody's rating agency lowered Armenia's issuer default long-term rating in foreign and national currency (Ba2) from "stable" to "negative." The agency’s official website explains the aforesaid by the growing risks for Armenia due to slow economic growth of Russia and Europe where Armenia exports 58% of its products.