Աճի տեմպերի նվազումն այն գործընկեր երկրներում, ուր Հայաստանը ապրանք է արտահանում, հիմք է հանդիսացել Moody's-ի համար երկրի վարկանիշը նվազեցնելու հարցում, գտնում է Forex club-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը:
«Այստեղից հարկավոր է հետևություն անել. ուշադրություն դարձնել ապրանքների սպառման շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, դա բավականին կարևոր հարց է»,-ասել է նա լրագրողների հետ զրույցում: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանը պետք է վերլուծի ծառացած խնդիրները, հաջորդ տարի տնտեսական աճ ապահովելու համար:
Moody's վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշի վերաբերյալ կանխատեսումը արտարժույթով և ազգային արժույթով (Ва2)՝ «կայունից» դեպի «բացասական»:
Ինչպես ասվում է գործակալության պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, դա պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի համար, որն իր ապրանքի 58 տոկոսն արտահանում է Ռուսաստան և Եվրոպա, աճում են ռիսկերը կապված այդ երկրների տնտեսական աճի դանդաղեցման հետ:

23 Ноябрь 2011 - 11:24 AMT
Ожидаемое понижение темпов роста в странах-партнерах, куда Армения экспортирует товары, и легло в основу того, что Moody's понизил рейтинг страны, считает аналитик ГК FOREX CLUB Микаел Вердян.
«Отсюда мы должны сделать выводы: обращать внимание на проблему диверсификации рынков сбыта наших товаров, что является достаточно важный вопрос», – сказал в беседе с журналистами 23 ноября в Ереване. В связи с этим он добавил, что стране следует призадуматься о стоящих перед ней проблемах, чтобы в следующем году удалось обеспечить экономический рост.
Как отмечается в сообщении, размещенном на официальном сайте агентства, это обусловлено тем, что для Армении, экспортирующей 58% товаров в Россию и страны Европы, растут риски в контексте замедления экономического роста этих стран.