Հայաստանի Տրանսպորտի և կապի նախարարությունում նոյեմբերի 24-ին կայացել է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի ներդրումային ծրագրի վարչության խորհրդատու դառնալ հավակնող ընկերությունների տեխնիկական առաջարկներով փաթեթների բացումը: Ինչպես լրագրողներին հաղորդել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, սկզբնապես շահագրգռվածություն էր ցուցաբերել 21 կազմակերպություն, որոնցից գնահատման հանձնաժողովն ընտրել էր 6 լավագույններին, որոնց այնուհետև հավանություն էր տվել Զարգացման ասիական բանկը (ԶԱԲ): Նախարարը նշել է, որ այդ 6 կազմակերպություններից երկուսը հետագայում պաշտոնապես հաղորդել են մրցույթին մասնակցությունից իրենց հրաժարվելու մասին:
Ինչ վերաբերում է ինքնին մրցույթին, Վարդանյանի խոսքով, մինչև դեկտեմբերի 20-25 հանձնաժողովը կուսումնասիրի տեխնիկական առաջարկները, գնահատման համապատասխան աղյուսակ կկազմի և կբացվեն ֆինանսական առաջարկները: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ ընկերությունն ընտրելիս հիմնական ուշադրությունը հատկացվելու է որակին. «Գնահատման ժամանակ տեխնիկական առաջարկը, այսինքն` որակը կկազմի գնահատականի 90 տոկոսը, իսկ ֆինանսական առաջարկը` 10 տոկոսը»:
Հայաստանի կառավարությունը 2010թ. հունվարի 14-ին հավանություն է տվել «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարության ներդրումային ծրագրին, ինչպես նաև Հայաստանի և ԶԱԲ միջև 500 մլն դոլար ընդհանուր գումարի շրջանակային ֆինանսական համաձայնագրին:

В Министерстве транспорта и связи Армении 24 ноября состоялось открытие пакетов с техническими предложениями компаний, претендующих на то, чтобы стать консультантом управления инвестиционной программы транспортного коридора “Север-Юг”. Как сообщил журналистам министр транспорта и связи РА Манук Варданян, первоначально заинтересованность проявила 21 организация, из которых оценочная комиссия выбрала 6 лучших, которые затем были одобрены Азиатским банком развития (АБР). Министр отметил, что из этих 6 организаций две в последующем официально сообщили о своем отказе от участия в конкурсе.
Что касается самого конкурса, то, по словам Варданяна, до 20-25 декабря комиссия изучит технические предложения, составит соответствующую таблицу оценки, и будут открыты финансовые предложения. При этом он подчеркнул, что при выборе компании основное внимание будет уделено качеству: “При оценке техническое предложение, то есть качество, будет составлять 90% оценки, а финансовое предложение – 10%”.
Правительство Армении одобрило 14 января 2010 года инвестиционную программу строительства транспортного коридора Север-Юг, а также рамочное финансовое соглашение между Арменией и АБР на общую сумму в $500 млн.