Հայկական ԱԷԿ-ում ձեռնամուխ են եղել սթրես-թեստերի իրականացման աշխատանքներին մայիսի ավարտին տեղի ունեցած ՄԱԳԱՏԷ OSART առաքելության աշխատանքային այցից անմիջապես հետո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ կառավարությանը կից Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Ճապոնիայում միջուկային ոլորտում ստեղծված աղետալի վիճակից հետո, ԵՄ-ն որոշեց սթրես-թեստեր անցկացնել ԵՄ անդամ երկրների բոլոր գործող ատոմային կայաններում, որոնց ստուգումների նախնական արդյունքները պետք է պատրաստ լինեն արդեն 2011թ. օգոստոսի 15-ին, իսկ կոնկրետ եզրակացությունը՝ մինչ տարեվերջ:
«Մենք ակնկալում ենք ԵՄ-ի խոստացած տեխնիկական ու ֆինանսական աջակցությունը, իսկ մինչ այդ, ելնելով մեր ԱԷԿ-ի անվտանգության կարևորությունից, սեփական ջանքերով ենք միջոցառումներ իրականացնելու ոլորտի արևմտաեվրոպական կանոնակարգող մարմինների պահանջների հիման վրա մշակված սթրես-թեստերի անցկացման ուղղությամբ»,-ասել է նա: Աշոտ Մարտիրոսյանն ենթադրել է, որ Հայաստանը աջակցություն կստանա ԵՄ-ից 2012թ. կեսին՝ ելնելով բյուրոկրատական մոտեցումից միջազգային կառույցներում, ինչպես նաև ելնելով ՀԱԷԿ-ին հատուկ սեյսմակայունությունից, ինչն իր հերթին ենթադրում է առավել մանրակրկիտ մոտեցում սթրես-թեստերի անցկացմանը:
Հունիսի 23-ին Հայաստանը, Խորվաթիայի, ՌԴ-ի, Շվեյցարիայի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի ու Բելառուսի հետ համատեղ հռչակագիր է ստորագրել ԱԷԿ-ներում ԵՄ մշակած սթրես-թեստեր անցկացնելու վերաբերյալ: Անդրադառնալով Թուրքիային, որտեղ նախատեսվում է չորս ռուսական էներգաբլոկ կառուցել, մասնագետը կարծիք է հայտնել, որ այդ երկիրը պետք է առավել մանրակրկիտ նախագծային աշխատանք տանի:

На Армянской АЭС уже завершен первый проект анализа проведения стресс-тестов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении Ашот Мартиросян. В связи с этим он напомнил, что Армения приступили к разработке мероприятий по выполнению стресс-тестов сразу же после рабочего визита миссии OSART МАГАТЭ в конце мая 2011 года не дожидаясь технической помощи ЕС.
После бедственной ситуации в ядерной сфере Японии, ЕС принял решение провести стресс-тесты на всех действующих в странах-членах ЕС атомных станций, предварительные результаты проверок которых должны быть готовы уже к 15 августу 2011 года, а конечное заключение – до конца текущего года. 23 июня Армения наряду с Хорватией, Россией, Швейцарией, Турцией, Украиной и Беларусью подписала декларацию, предусматривающую проведение стресс-тестов АЭС на основе тестов, разработанных ЕС.
Как сообщила Ашот Мартиросян, что в рамках обещанной технической помощи визит экспертов ЕС ожидается в первом квартале следующего года, а вот уже к концу 2012 года этот процесс планируется полностью завершить.