Չնայած նրան, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, այնուամենայնիվ, գործում են առևտրատնտեսական կապեր: «Հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում հայկական ապրանքների արտահանումը Թուրքիա և նրա տարածքով այլ երկրներ սպառողական և արդյունաբերական ապրանքների գծով կարող է ավելանալ 50 մլն դոլարով»,-նոյեմբերի 25-ին Երևանում հայտարարել է տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Գրիգոր Հայրապետյանը, ներկայացնելով շուկայի վերլուծությունը 7 ապրանքային խմբերով:
Այդ առնչությամբ նա բերել է Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, որոնց համաձայն թուրքական ապրանքների ներմուծումը Հայաստան 2010թ. կազմել է 190 մլն դոլար, իսկ արտահանումը Հայաստանից՝ 1,2 մլն դոլար: «Քանի որ թուրքական ապրանքները Հայաստանում այժմ բավականին շատ են, ապա բնականաբար, ներմուծմամբ զբաղվող տնտեսական օբյեկտների համար շահավետ է պայմանագրեր կնքել թուրք գործարարների հետ, ինչին էր ուղղված նաև Երևանում կայացած հայ-թուրքական գործարար համաժողովը»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով նրա արդյունքները: Վրաստանի տարածքով Հայաստանից թուրքիա է արտահանվում կաշի և կաշվե իրեր:
Նոյեմբերի 22-ին USAID-ի աջակցությամբ Երևանում բացվեց հայ-թուրքական բիզնես-ֆորումը: Ֆորումին մասնակցում են ավելի քան 50 գործարարներ Թուրքիայի տարբեր գավառներից (Ստամբուլ, Անկարա, Մալաթիա, Իգդիր, Կարս, Դիարբեքիր և այլն): Միջոցառումը կազմակերպվել է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) օժանդակությամբ` որն իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության օժանդակությամբ` Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի, Երևանի մամուլի ակումբի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (Գործատուների) միության կոնսորցիումի կողմից:
Բաց սահմանների առավելությունների թվում տնտեսագետը նշել է առևտրային հարաբերությունների լիարժեք օրենսդրական դաշտը , որը կանոնակարգվում է ԱՀԿ նորմերով, որի անդամ են հանդիսանում Հայաստանն ու Թուրքիան:

25 Ноябрь 2011 - 12:25 AMT
Экономист: В случае открытия армяно-турецкой границы экспорт армянских товаров может увеличиться на 50 $млн
Несмотря на то, что между Арменией и Турцией не существуют дипотношения, тем не менее, действуют торгово-экономические связи. «В случае открытия армяно-турецкой границы экспорт армянских товаров в Турцию и по ее территории в другие страны может увеличиться на 50 $млн по линии потребительских и промышленных товаров», – заявил на пресс-конференции 25 ноября в Ереване кандидат экономических наук Григор Айрапетян, представляя анализ рынка по 7 товарным группам. В связи с этим он привел данные Нацстатслужбы РА, согласно которым импорт турецких товаров в Армению за 2010 год составил порядка 190 млн. долларов, а экспорт из Армении – 1,2 млн. долларов. «Поскольку турецких товар в Армении сейчас достаточно много, то, естественно, что хозяйствующим субъектам, занимающимся их импортом, выгодно заключить договоры с турецкими предпринимателями, на что и был нацелен прошедший в Ереване армяно-турецкий бизнес-форум», – сказал он, комментируя его итоги. Среди товаров, которые Армения через территорию Грузии экспортирует в Турцию, экономист назвал кожу и изделия из нее. 22-23 ноября в Ереване при содействии USAID прошел армяно-турецкий бизнес-форум. В форуме приняли участие более 50 предпринимателей из разных областей Турции (Стамбул, Анкара, Малатия, Игдир, Карс, Диарбакыр, и другие).
Касаясь преимуществ развития торговых отношений Армении с Турцией в плане открытия для армянских производителей большого рынка сбыта, Григор Айрапетян подчеркнул, что следует оценить и отрицательные стороны и попытаться минимизировать их для защиты местного предпринимательства. По его словам, в результате установления свободных экономических отношений больше всего пострадает местное сельское хозяйство и текстиль Армении в силу развитости турецкого рынка, который отличается низкой себестоимостью производимой сельхозпродукции. «Армении следует сконцентрироваться на развитии местного производства и только после этого думать об увеличении объемов экспорта», – добавил он.
Среди преимуществ открытых границ экономист назвал полноценное законодательное поле торговых отношений, регулирующих нормами ВТО, членами которых являются и Армения и Турция.