(?)Պատմեք ԱՊՀ երկրների համար ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի առավելությունների մասին:
(!)ԱՊՀ երկրների միջև ազատ առևտրի մասին երկկողմանի պայմանագրերը ստորագրվել են դեռ խորհրդի անկումից հետո 1992-1993թթ. , երբ երկրներում դեռ չէր ձևավորվել արտաքին առևտրի քաղաքականության ինստիտուտ և պետությունները չէին որոշել առանձին առևտրային ուղղությունները: Դրանից հետո սկսեցին աստիճանաբար կիրառել արտահանման այս կամ այն տուրքերը, կիրառվեց բռնագրավումների ինստիտուտ, որն իրենից ներկայացնում է այն ապրանքների ցուցակը, որոնք չեն ընկնում ազատ առևտրի ռեժիմի դրույթների տակ: Ուստի, եթե հայ ձեռնարկատերը ցանկանում էր զբաղվել ԱՊՀ շուկաներ արտահանմամբ, ապա ստիպված էր ծանոթանալ բազմաթիվ փաստաթղթերի հետ: ԱՊՀ երկրների համար ազատ առևտրի մասին պայմանագիրը հնարավորություն է տալիս մեր ձեռնարկատերին մեկ փաստաթուղթ ունենալ: Ավելին, այստեղ շարադրված է վեճերի բողոքարկման կարգը, ընդ որում ԱՀԿ գործողության շրջանակներում: Փաստաթղթում նշված են հստակ դրույքներ, մասնավորապես, արտահանման տուրքի կիրառմամբ, որը կարող է վերանայվել, բայց միայն նվազման ուղղությամբ: Այդ փաստաթղթում արձանագրված է, որ երկրները 6 ամիս անց բանակցություններ են սկսելու արտահանման տուրքերը նվազեցնելու համար, ինչը չի եղել ավելի վաղ գործող ոչ մի համաձայնագրում: Փաստաթղթի կարևորագույն դրույթներից մեկն այն է, որ պայմանագիրը ստորագրած երկրների միջև բոլոր հարաբերությունները կարգավորվելու են Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) նորմերի շրջանակներում, իսկ դա Հայաստանի համար, որը միջազգային կազմակերպության անդամ է, զգալի առաջընթաց է: Պետք է նշել, որ պայմանագրի դրույթները կիրառվում են միայն այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք ունեն արտադրող-երկրները, իսկ այդ կանոնները բավական կոշտ են:
(?)Ստեղծո՞ւմ է արդյոք այդ պայմանագիրը ինչ-որ արգելքներ այլ պայմանագրերին մասնակիցների միանալու համար:
(!)Պայմանագիրն արգելքներ չի ստեղծում նրա կողմերից ոչ մեկի համար և թույլ է տալիս միանալ այլ փաստաթղթերի և կազմակերպությունների: Այսօր Հայաստանը բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ ազատ առևտրի մասին համապարփակ և խորը պայմանագրին միանալու համար, և այդ պայմանագիրը կտրականապես կապ չի ունենալու ուրիշների հետ: Մենք ունենալու ենք ազատ առևտրի ռեժիմների երկու բլոկ ապրանքների տեղափոխման համար:
(?)Նախատեսո՞ւմ է արդյոք փաստաթուղթը Հայաստանի համար ինչ-որ սահմանափակումներ:
(!)Հայաստանն այսօր էլ ԱՊՀ բոլոր երկրների հետ ունի պայմանագրեր ազատ առևտրի մասին, բացառությամբ Ուզբեկստանի և Ադրբեջանի, ուստի այդ երկրների ապրանքները չեն հարկադրվում մաքսատուրքերով, ավելին, չեն հարկադրվում այն ապրանքները, որոնք այդ շուկաներ են գալիս Հայաստանից: Ուստի մաքսատուրքերի գծով ոչ մի փոփոխություն գրեթե չկա:
Հայաստանի նկատմամբ նոր պայմանագրով ոչ մի սահմանափակումներ չեն նախատեսվում: Սակայն Հայաստանը մինչև 2014-ը կիրառելու է մաքսատուրքեր երկիր ներմուծվող ծխախոտի նկատմամբ, ինչը կապված է երկրում ծխախոտաբուծության զարգացման և աշխատատեղերի պահպանման հետ: Ցանկանում եմ նշել, որ պայմանագրով հստակեցված և նվազեցված են արտահանման տուրքերը, որոնք կիրառել են ԱՊՀ երկրներն ապրանքները Հայաստան արտահանելու դեպքում: Դա մասնավորապես վերաբերվում է հումքային ապրանքներին, որոնք մենք կարող են ներկրել ավելի ցածր գնով արդյունաբերական ոլորտի զարգացման համար: Օրինակ, 350 ապրանքներից, որոնց նկատմամբ Ռուսաստանը կիրառում էր արտահանման տուրքեր, այսօր մնացել է 94: Մի՞թե դա առաջընթացի քայլ չէ:
(?)Ի՞նչ կտա ազատ առևտրի մասին պայմանագիրը Հայաստանի բիզնեսին և շարքային սպառողին:
(!)Եթե տեղի արտադրանքն արտադրվի այն հումքից, որը նախկինում հարկադրվում էի մաքսատուրքով, իսկ հիմա չի հարկադրվում, ապա մեր սպառողի համար այն ավելի էժան է լինելու:
(?)Ե՞րբ է վավերացվելու և ուժի մեջ մտնելու այդ փաստաթուղթը:
(!)Քանի որ այդ փաստաթուղթն անմիջական ազդեցություն չի ունենալու երկրների պետական բյուջեների ձևավորման վրա, ապա, կարծում եմ, որ հաջորդ տարվա կեսին այն ուժի մեջ է մտնելու: Որպես կանոն պայմանագիրը որպես միջազգային փաստաթուղթ ուժի մեջ է մտնում ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի կողմից ուժի մեջ մտնելու մասին երրորդ ծանուցումը ստանալուց հետո, այսինքն երեք երկրներ պետք է վավերացնեն այն, որպեսզի պայմանագիրը որպես միջազգային փաստաթուղթ սկսի գործել, դրանից հետո այլ երկրները, որոնք սկսելու են վավերացնել այն, սկսելու են կիրառել դա:

25 Ноябрь 2011 - 12:59 AMT
(?)Расскажите о преимуществах договора о свободной торговле для стран СНГ, к которому присоединилась и Армения?
(!)Договор о зоне свободной торговли для стран СНГ дает возможность нашему предпринимателю иметь один документ со всеми перечисленными в нем изъятиями и иными требованиями. Более того, здесь же изложен порядок обжалования споров при нарушении той или иной страной положений Договора, который соответствует соответствующим процедурам в ВТО.
В документе также указаны четкие ставки таможенных пошлин на определенный перечень товаров, попадающих под изъятия из режима свободной торговли, в том числе и для экспортных пошлин. Договор устанавливает, что пошлины могут быть пересмотрены только в сторону понижения. Этим же документом зафиксировано, что страны через 6 месяцев начнут двухсторонние переговоры по снижению экспортных пошлин, чего не было ни в одном ранее действующем соглашении. Среди наиважнейших положений документа – все отношения между странами, подписавшими договор, будут регулироваться в рамках норм и порядков ВТО, а это для Армении, являющейся членом этой международной организации, является значительным прогрессом.
Надо отметить, что положения договора применяются в отношении лишь тех товаров, которые имеют признание страны-производителя, которые также направлены на защиту интересов производителей СНГ.
(?)Создает ли этот договор какие-либо препятствия для присоединения его участников к иным договорам?
(!)Договор не создает каких-либо препятствий для каждой из его сторон и позволяет присоединяться к иным аналогичным документам или организациям. Сегодня Армения ведет с ЕС переговоры о заключении всеобъемлющего и глубокого договора о свободной торговли, и этот договор категорически не будет иметь никакой связи с другими. Данные договора создадут для производителя Армении более широкие возможности в выборе направлений экспорта.
(?)Предусматривает ли документ какие-либо ограничения для Армении?
(!)Армения и сегодня имеет Соглашения о свободной торговле со всеми странами СНГ, за исключением Узбекистана и Азербайджана. Товары, поступающие из стран, с которыми Армения уже имеет Соглашения о свободной торговле, не облагаются таможенными пошлинами, также не облагаются пошлинами и товары, поступающие на эти рынки из Армении. Поэтому никаких изменений по линии таможенных пошлин, фактически, нет.
В отношении Армении новым договором не предусмотрено никаких изъятий из режима свободной торговли со стороны стран-участниц Договора. В то же время Армения до 2014 года будет применять таможенные пошлины в отношении импортируемой в страну табачной продукции, что связано с развитием табаководства в стране и сохранением рабочих мест. Хочу отметить, что договором уточнены и уменьшены экспортные пошлины, которые применяют некоторые страны СНГ при экспорте товаров в Армению. Это в частности, касается сырьевых товаров, которые мы после ратификации Договора сможем импортировать по более низкой цене для развития промышленной сферы. Например, из 350 товарных позиций, в отношении которых Россия применяла экспортные пошлины, в Договоре сегодня осталось 94. А это разве не шаг вперед?
(?)Что даст договор о свободной торговле бизнесу и рядовому потребителю Армении?
(!)Если местная продукция будет производиться из того сырья, которое раньше облагалась таможенной пошлинной, а сейчас не будут облагаться, то это создаст производителю возможность выпускать продукцию по более низким ценам, что позволит увеличить наши конкурентные преимущества на рынке.
(?)Когда этот документ будет ратифицирован и вступит в силу?
(!)Поскольку, с учетом уже сложившихся режимов свободной торговли на территории СНГ, данный документ не будет оказывать существенного влияния на формирование госбюджетов стран, то, думаю, что к середине следующего года он уже может быть ратифицирован странами-участниками договора. Страны, которые ратифицируют его позже, присоединятся к его применению в соответствии с ратифицированными сроками.