Հայաստանը դեռ չլուծված խնդիրներ ունի մրցունակության պաշտպանության ոլորտում, այնուամենայնիվ, հանրապետության օրենսդրությունն այսօրվա դրությամբ համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, նոյեմբերի 26-ի հայտարարել է Հայաստանի համակենաշնորհային մարմնի նախագահ Արտակ Շաբոյանը Աղվերանում անցնող մրցունակության հարցերին նվիրված կլոր սեղանի ժամանակ: Միջոցառման կազմակերպիչն է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ԵՄ «Թվինինգ» ծրագրի հետ համատեղ: Ինչպես հայտնել է ՏՄՊՊ ղեկավարը, կլոր սեղանի շրջանակներում կներկայացվի միջազգային փորձը, ինչպես նաև այն խնդիրները, որոնք առկա են այդ ոլորտում, ինչը թույլ կտա համեմատական վերլուծություն կատարել՝ լուծումներ գտնելու և հանձնաժողովի աշխատանքը շտկելու համար:
Շաբոյանը կարևորեց Հանձնաժողովի մասնակցությունը աշխատանքին, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների ներգրավվածությունը: Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ առաքելության աշխատանքային խմբի ղեկավար Ժան Քրիստոֆ Գերանդը հավելեց, որ ԵՄ համար ազատ մրցակցությունը կարևորագույն ուղղություն է, այդ թվում Ազատ առևտրի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու շուրջ բանակցությունների ճանապարհին: «Ազատ մրցակցությունը ապահովում է երկրի տնտեսության զարգացումը և լայն հեռանկարներ է բացում»,-ասել է նա: ԵՄ ներկայացուցիչը նաև հայտնել է, որ 2011թ. փորձի փոխանակում սկսվեց այդ ոլորտում Եվրոպայի երկրների, մասնավորապես, Գերմանիայի և Լիտվայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Միաժամանակ նա նշեց, որ Եվրոպան լսել է Հայաստանի նախագահի հայտարարությունը «օլիգոպոլիաների դարաշրջանի» ավարտի մասին:

В сфере защиты конкуренции Армении пока есть нерешенные проблемы, тем не менее, законодательство республики на сегодняшний день соответствует международным стандартам, заявил 26 ноября председатель антимонопольного органа Армении Артак Шабоян в ходе круглого стола-обсуждения по вопросам конкуренции, проходящего в Агверане. Организаторами мероприятия выступили Государственная комиссия по защите экономической конкуренции совместно с программой ЕС Твиннинг. Как сообщил глава ГКЗЭК, в ходе круглого стола будет представлен международный опыт, а также представлены проблемы, имеющиеся в этой сфере в Армении, что позволит сделать параллельный анализ для поиска путей решения и корректировки работы самого органа.
Артак Шабоян придал важность вовлеченности общества в работы Комиссии, а также участия представителей СМИ, объективная помощь которых может помочь ГКЗЭК, при этом важно понимание законом для адекватной оценки работы Комиссии.
В свою очередь руководитель рабочей группы миссии ЕС в Армении Жан Кристоф Геранд добавил, что для ЕС свободная конкуренция является важнейшим направлением, в том числе на пути переговоров с Арменией для присоединения к Глубокому и всеобъемлющему договору о свободной торговле. «Свободная конкуренция обеспечивает развитие экономики страны и создает более широкие возможности», – подчеркнул он. Представитель ЕС также сообщил, что с 2011 года была инициирована программа по обмены опытом в этой сфере с участием специалистов стран Европы, в частности, Германии, Литвы. Одновременно он отметил, что «Европа услышала заявления президента Армении Сержа Саргсянаом о том, что в стране завершатся эпоха олигополии».