2011 թվականի տասն ամիսների արդյունքներով զբոսաշրջության ոլորտում գրանցվել է 13,5% աճ 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած՝ տարեվերջին ապահովելով ավելի քան 800 հազար այցելություն, այս մասին նոյեմբերի 28-ին Երևանում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակներում լրագրողներին է հայտնել երկրի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Զբոսաշրջության ոլորտը զարգանում է բավականին դինամիկ տեմպերով, ապահովելով դրական բազայի հիման վրա կայուն աճ՝ ի տարբերություն էկոնոմիկայի մյուս ոլորտների»,- ընդգծել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ զբոսաշրջության և ՏՏ ոլորտները Հայաստանի տնտեսության այն ուղղություններից են, որոնց երկրի կառավարությունը հատկացնում է անմիջական աջակցություն, և «այստեղ կարևոր է ապահովել միջոցների արդյունավետ օգտագործում»: Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում զբոսաշրջության ոլորտը՝ համեմատած այլ ճյուղերի, պետք է ՀՆԱ- ում ունենա այն բաժինը, որն ադեկվատ է երկրի զարգացման համար:
Միաժամանակ Տիգրան Դավթյանը հիշեցրեց, որ երկրի իշխանություններն իրենց առաջ խնդիր են դրել առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել մինչև 1 մլն:

A 13,5% growth in tourist inflow was reported Jan-Sept 2011 in Armenia against the same period in 2010 to total over 800 thousand visitors, Armenian Economy Minister stated.
As Tigran Davtyan said at a meeting with tourism industry representatives, “dynamic upsurge in tourism is reported, providing a stable growth as opposed to other sectors of Armenian economy.”
The Minister noted tourism and IT among government-assisted sectors, also stressing the need to provide effective allocation of funds. “As compared to other sectors of economy, tourism must provide GDP share, adequate to the development of the country,” the official stressed.
“Armenian government is planning to achieve up to 1 mln tourist inflow in 2-3 years to come,” the Minister concluded.