«Նոյան Տուր» ընկերությունը հայկական զբոսաշրջային շուկայում աշխատում է երկրորդ տարին, սակայն արդեն արձանագրում է զբոսաշրջիկների հոսքի աճ, առավել ևս, որ տուրընկերությունների աշխատանքի համար երկրում ստեղծված է բարենպաստ օրենսդրական դաշտ և վիզաների հետ կապված արգելքներ չկան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է «Նոյան Տուր» ընկերության տնօրենի տեղակալ Սոֆյա Սարգսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանը հետաքրքրում է զբոսաշրջիկներին, անգամ նրանց, ովքեր արդեն եղել են երկրում, հարուստ մշակութային և պատմական ժառանգությամբ»: Մարդիկ դարձյալ ու դարձյալ վերադառնում են, որպեսզի ավելի լավ ծանոթանան հայ ժողովրդի ազգային ավանդույթների և կենցաղի հետ»,- հավելել է նա: Ինչպես հաղորդել է Սոֆյա Սարգսյանը, զբոսաշրջիկները սկսել են հետաքրքրություն ցուցաբերել նաև Արցախի նկատմամբ, ինչը չի կարող չուրախացնել:
Ինչպես հաղորդում է փոխտնօրենը, այցելուների մեծ մասը Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից և այլ երկրներից են: Տուրփաթեթը (7 օր) Հայաստանում՝ նախատեսված երկուսի համար միջինում արժե 1000 դոլար ( մոտավորապես 383 420 դրամ), իսկ Վրաստանում հանգստի համար կբավարարի մոտավորապես 400 եվրոն (մոտավորապես 203 504 դրամ), ինչը 1.5 անգամ ավելի էժան է: Սոֆյա Սարգսյանը մատնանշել է այն միտւմը, որ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկները սկսել են համատեղել հանգիստը Վրաստանում երկու ուղղություններով էլ, հատկապես, դա կիրառում են եվրոպացիները՝ գնային տարբերություններից օգտվելով:
Սրա հետ կապված ոլորտի ներկայացուցիչը անհրաժեշտ համարեց վերանայել հյուրանոցային համարների գները, հատկապես ձմեռային ժամանակահատվածում, երբ մեծ հետաքրքրություն կա լեռնադահուկային զբոսաշրջության նկատմամբ: « Գնային տարբերության պատճառով ռուս զբոսաշրջիկները կարող են գերադասել հանգիստը Թուրքիայում»,- հավելել է նա: Ւր հերթին «Ռոմեա» գրավիչ ճանապարհորդությունների ակումբի ղեկավար Ռուբեն Գրիգորյանը հավելեց, որ տուրփաթեթի գները ձևավորվում են բաղկացուցիչներից. հյուրանոցների, սնունդի, փոխադրամիջոցների գներից, որոնք Հայաստանում ավելի թանկ են:

28 Ноябрь 2011 - 11:54 AMT
Компания «Ноян Тур» на армянском туристическом рынке работает второй год, однако уже фиксирует рост потока туристов, тем более, что для работы туркомпаний в стране создано благоприятное законодательное поле и нет барьеров, связанных с визами. Об этом в беседе с журналистами сообщила заместитель директора туристической компании «Ноян Тур» София Саркисян. По ее словам, Армения интересует туристов даже тех, которые уже побывали в стране, в плане богатого исторического и культурного наследия. «Люди вновь и вновь возвращаются, чтобы лучше познакомиться с бытом и фольклором армянского народа», – добавила она. Как сообщила София Саркисян, туристы стали проявлять интерес и к Арцаху, что «не может не радовать».
Как сообщила замдиректора, большая доля посещений приходится на Россию, Францию и другие страны. Турпакет (7 дней) на двоих в Армении в среднем обходится в 1000 долларов (порядка 383 420 драмов), в то время как для отдыха в Грузии будет достаточно 400 евро (порядка 203 504 драмов), что в 1,5 раза дешевле. София Саркисян отметила тенденцию того, что приезжающие в Армению туристы стали совмещать свой отдых с отдыхом в Грузии в обоих направлениях, особенно, используют европейцы за счет ценовых различий.
В связи с этим представитель сферы посчитала необходимым пересмотреть цены на гостиничные номера, особенно в зимний период, когда есть большой интерес к горнолыжному туризму. «Из-за ценовых категорий российские туристы могут предпочесть отдых в Турции», – добавила она.
В свою очередь, руководитель клуба привлекательных путешествий «Ромэа» Рубен Григорян добавил, что цены на турпакет формируется из составляющих: цен на гостиницу, питание, транспорт, которые в Армении дороже.