Դեռևս ընթացիկ տարվա հունիսին Սանկտ Պետերբուրգն ու Երևանը համաձայնագիր են կնքել մինչև 2014թ. համագործակցության մասին առևտրա-տնտեսական, կրթության, մշակույթի ու զբոսաշրջության ոլորտներում: Վերջին երկու տարում ապրանքաշրջանառությունը Սանկտ Պետերբուրգի ու Հայաստանի միջև ավելացել է 6 տոկոսով և կազմել 14 մլն դոլար, նոյեմբերի 30-ին Երևանում հայտարարել է Սանկտ Պետերբուրգի արտաքին կապերի կոմիտեի փոխնախագահ Անդրեյ Պետրուկը: «Երևանում Սանկտ Պետերբուրգի տեղեկատվական-գործարար կենտրոնի 5 տարին՝ արդյունքներ և հեռանկարներ. Սանկտ Պետերբուրգ և Երևան. Նոր ուղղություններ որոնելիս» խորագրով գործարար համաժողովին և կլոր սեղանին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել 10-հոգանոց պատվիրակություն՝ պետհատվածի, բիզնեսի, արդյունաբերության հատվածի, ապահովագրության ու խորհրդատվության ոլորտներից:
«Այսօրվա գործարար համաժողովը թույլ կտա մեզ համագործակցության նոր ուղիներ գտնել, որոնք այժմ դեռ անբավարար մակարդակի վրա են, առավել ևս, որ Սանկտ Պետերբուրգում քիչ չեն հայ գործարարները»,-հավելել է նա:
Իր հերթին Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ Սանկտ Պետերբուրգի ու Երևանի ղեկավարության, ինչպես նաև բնակիչների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերություններից բացի հարկավոր է ունենալ նաև համագործակցության ծրագիր, որն էլ ստորագրվել էր ընթացիկ տարում:

30 Ноябрь 2011 - 07:39 AMT
Еще в июне текущего года Санкт-Петербург и Ереван подписали соглашение о сотрудничестве до 2014 года в торгово-экономической сфере, сферах образования, культуры и туризма. За два последних года товарооборот между Санкт-Петербургом и Арменией увеличился на 6% и составил 14 млн. долларов, сказал 30 ноября в Ереване первый заместитель председателя Комитета по внешним связям Санкт-Петербурга Андрей Петрук.
Для участия в бизнес-форуме и круглом столе на тему «5 лет Информационно-делового центра Санкт-Петербурга в Ереване – итоги и перспективы – Санкт-Петербург и Ереван: в поисках новых направлений » в армянскую столицу прибыла представительная делегация из 10 человек – представителей госсектора, бизнеса, сектора промышленности, страхования и консалтинга.
“Сегодняшний бизнес-форум позволит нам найти новые пути сотрудничества, которые сейчас находятся пока на неудовлетворительном уровне, тем более, что в Санкт-Петербурге работает значительное число армянских бизнесменов”, – добавил он.
В свою очередь начальник управления по внешним связям мэрии Еревана Давид Геворкян добавил, что помимо существующих на сегодняшний день дружеских отношений между руководствами Санкт-Петербурга и Еревана, а также жителей, необходимо иметь четкую программу сотрудничества, которая и была подписана в текущем году.