Կառավարության արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման ծրագրով ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ը վարկավորել է Հայաստանի մոտ 15 հազար ֆերմերային տնտեսություն: Այս մասին նոյեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը :
Նա հիշեցրել է, որ ըստ ծրագրի երկու՝ գարնանային և աշնանային փուլերի, տեղաբաշխվել է 7.5 մլրդ դրամ: «Մեր բանկին բաժին հասավ 95%, չնայած, որ ծրագրին մասնակցում էին 4-5 բանկ»,- հավելել է նա:
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ գյուղատնտեսության ոլորտում ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ից տրամադրվում են արտոնյալ վարկեր: Տրամադրվող արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի առավելագույն քանակը 3 մլն դրամ է, վարկային տոկոսադրույքը՝ տարեկան 14% (4-6 տոկոսը կկազմեն պետական սուբսիդիաները) 6-ամսյա արտոնյալ ժամկետով, մինչև 2 տարի մարման ժամկետով՝ առանց վաղաժամ մարման համար վճարների և տուգանքների:

По правительственной программе предоставления льготных сельхозкредитов ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK прокредитовал порядка 15 тыс. фермерских хозяйств Армении. Об этом в беседе с журналистами 30 ноября сообщил генеральный исполнительный директор ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK Степан Гишян.
Он напомнил, что по двум этапам программы – весенний и осенний, было полностью размещено по 7,5 млрд. драмов. «На долю нашего банка пришлось 95% всего размещения, несмотря на то, что в программе принимали участие 4-5 банка», – добавил он.
Решением правительства Армении в сфере сельского хозяйства Армении с 1-го апреля текущего года предоставляются льготные кредиты. Максимальный размер выдаваемых льготных сельхозкредитов составляет 3 млн драмов, кредитная ставка – 14% годовых (4-6% составят госсубсидии) с 6-месячным льготным периодом, срок погашения – до 2-х лет без комиссионных и штрафов за досрочное погашение.