Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը վրացական ընկերություններին կոչ է արել ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Այդ մասին նախագահը հայտարարել է Թբիլիսիում կայացած հայ-վրացական գործարար համաժողովի բացմանը: «Ինձ շատ հաճելի է, որ Վրաստանը հասել է մեծ հաջողությունների: Մեր երկրների տնտեսությունները շատ նման են: Հասկանալի է, որ ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Վրաստանը չունեն բնական ռեսուրսներ, ուստի մենք հաջողության պետք է հասնենք արդյունավետ կառավարմամբ»,- ասել է նա: Այս առնչությամբ Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ 2012 թվականին Հայաստանում սպասվում է ՀՆԱ-ի 5 տոկոս աճ, ՏՏ ոլորտի զարգացում, հաղորդում է Business Գրուզիա-ն: Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա Հայաստանում տարբեր երկրներ են ներդրումներ անում: «Ցանկանում եմ վրացիներին ևս ներդրումներ անելու կոչ անել»,- հայտարարել է Սարգսյանը:
Իր հերթին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին մատնանշեց հայ-վրացական հարաբերությունների նշանակությունը և հավելեց, որ «այդ հարաբերությւններն անհրաժեշտ է խորացնել»: «Դուք գիտեք, որ մենք սկսեցինք քայքայված տնտեսության կառուցում, և այսօրվա դրությամբ, կարծում եմ, իրավիճակը կտրուկ փոխված է: Վրաստանը ամենալավ երկիրն է գործարար մթնոլորտի տեսանկյունից: Մենք համարվում ենք աշխարհում թիվ մեկ բարեփոխիչը: Վրաստանում գործարար ընկերությունների գրանցումը ամենապարզն ու արագն է: Միևնույն ժամանակ, միջազգային կազմակերպությունների տվյալներով, մենք զբաղեցնում ենք կաշառակերության դեմ պայքարում առաջին տեղը»,- հայտարարել է Սահակաշվիլին:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է նաև Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին հայկական եկեղեցին: Նա մասնակցել է պատարագին և բացել հայ բարերար Ալեքսանդր Մանթաշովին նվիրված հուշարձանը, որի միջոցներով է կառուցվել այդ եկեղեցին:

Президент Армении Серж Саргсян призвал грузинские компании инвестировать в Армению. Об этом глава армянского государства заявил на открытии грузино-армянского бизнес-форума в Тбилиси. «Мне очень приятно, что Грузия достигла больших успехов. Экономики наших стран очень похожи. Подразумеваю, что ни Армения, ни Грузия не имеют природных ресурсов, поэтому мы должны достичь успеха эффективным управлением», – сказал он. В связи с этим Серж Саргсян добавил, что в 2012 году в Армении ожидается 5%-ный рост ВВП, развивается сфера ИТ, сообщает Business Грузия. Что же касается инвестиций, то в Армению инвестиции вкладывают разные страны. «Хочу призвать и грузин инвестировать в нашу страну», – заявил Саргсян.
Со своей стороны, президент Грузии Михаил Саакашвили отметил значение грузино-армянских отношений и отметил, что «эти отношения необходимо углублять». «Вы знаете, что мы начали строительство разрушенной экономики и на сегодня, думаю, ситуация кардинально изменена. Грузия самая лучшая страна с точки зрения бизнес-климата. Мы являемся реформатором номер один в мире. Регистрация бизнес-компаний в Грузии наиболее проста и быстра. Вместе с тем, по данным международных организаций, мы занимаем первое место в борьбе против коррупции», – заявил Саакашвили.
Президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой посетил также армянскую церковь Сурб Эчмиадзина в Авлабаре (один из районов Тбилиси). Он принял участие в службе и открыл памятник армянскому меценату Александру Манташеву, который профинансировал строительство этой церкви.
Армянская диаспора передала президенту Армении в подарок картину проживающего в Грузии художника Роберта Нерсесова.