Հայաստանում արդեն գրանցվել են աճի դրական միտումներ, Երևանում դեկտեմբերի 2 հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Մինչ տարվա ավարտը մնացել է մեկ ամիս, բայց արդեն հիմա կարելի է ասել, որ արդյունքները գոհացնող են»,- ընդգծել է նա: Նախարարի խոսքով, 2011 թ արդյունքներով Հայաստանում սպասվում է ՀՆԱ-ի 5 տոկոս աճ, «քիչ ավելի բարձր քան ծրագրվում է պետբյուջեով»:
Այս համատեքստում Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ այդ աճը, հիմնականում պայմանավորված է էկոնոմիկայի իրական սեկտորի ակտիվ աճով: «Տարվա արդյունքներով սպասվում է արդյունաբերության աճ, արտահանման ծավալների աճ 20-25 տոկոսով, ներդրումների ծավալների աճ, զբոսաշրջության ոլորտում արդեն գրանցվել է 13% աճ, աճ կգրանցվի նաև գյուղատնտեսության ոլորտում, անկում է դիտվում միայն շինարարության բնագավառում»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով արտաքին ռիսկերին՝ նախարարը հույս է հայտնել, որ ղեկավարները ճգնաժամը հաղթահարելու համար ճանապարհներ կգտնեն, «իսկ Հայաստանը արդեն սովորել է դիմակայել դրան՝ ստացած դասերի հաշվին, և այժմ ղեկավարները չեն սպասում, թե երբ այն վրա կհասնի, այլ կանխարգելիչ միջոցներ են ձեռնարկում»:

В экономике Армении уже отмечены положительные тенденции роста, заявил 2 декабря в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян. “До завершения года остался еще месяц, но уже сейчас можно сказать, результаты позитивны”, – подчеркнул он. По словам главы министерства, по итогам 2011 года в Армении ожидается 5% рост ВВП, “чуть выше запланированного в госбюджете”.
В этом контексте Тигран Давтян добавил, что этот рост, в основном, обусловлен за счет активного роста реального сектора экономики. “По итогам года ожидается рост промышленности, рост объемов экспорта на 20-25%, объема инвестиций, в сфере туризма уже есть 13% рост, рост будет зафиксирован в сфере сельского хозяйства, спад фиксируется только в сфере строительства”, – сказал он.
Касаясь внешних рисков, министр выразил надежду, что руководители найдут решения для преодоления кризиса, “а Армения уже научилась противостоять ему на основе полученных уроков, и сейчас руководители не ждут его прихода, а применяют превентивные меры”.