Արտահանմանն ուղղված Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականությունը բխում է այն իրողություններից, որոնք այսօր բնորոշ են երկրի տնտեսությանը դրական մակրոտնտեսական ցուցանիշների բազայի վրա: Այդ մասին դեկտեմբերի 2-ին ասել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, որը նվիրված էր այդ փաստաթղթի ներկայացմանը լայն հանրությանը, որը տեղի կունենա առաջիկա կիրակի օրը: Ըստ նրա, «թիվ մեկ» խնդիրը երկրի համար արտահանման ծավալների ավելացումն է, հաշվի առնելով այն, որ համաշխարհային շուկայում շատ դժվար է մրցակցելը: «Այն, ինչ մենք կներկայացնենք, հիմնված է պետություն- մասնավոր հատված համագործակցության վրա»,-հավելել է նա: Այսօրվա դրությամբ արտահանման ծավալները Հայաստանում կազմում են 1,7 մլրդ դոլար, նախատեսվում է, որ այդ քաղաքականության իրականացման շրջանակներում մինչ 2015թ. ծավալները կհասնեն 3-3,5 մլրդ դոլարի, իսկ մինչ 2020թ.՝ 5-5,5 մլրդ դոլարի:
Նա կարևորել է այն, որ ուշադրություն կդարձվի ոչ հումքային ապրանքների քանակի ավելացմանն արտահանման ընդհանուր ծավակում, որն այժմ կազմում է շուրջ 46 տոկոս, 2015թ. այն կհասնի 50-55 տոկոսի, իսկ 2020թ.՝ 60-65 տոկոսի: « Հայաստանի զարգացման համեմատական առավելությունը պետք է դառնա մտավոր ներուժը»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության անդամը:
Դեկտեմբերի 4-ին Թումո կենտրոնում տեղի կունենա Արտահանմանն ուղղված Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականության հանրային քննարկումը, վարչապետի, պետկառույցների, գործարարների և քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես նշել է նախարարը, փաստաթուղթը ներառում է 11 առավել հեռանկարային ճյուղեր: Առաջիկա միջոցառմանը կներկայացվեն առաջին երեք ճյուղերը՝ ճշգրիտ սարքեր, դեղագործություն և սննդարդյունաբերություն, հիմնականում, կոնյակագործություն և գինեգործություն:

Разработанная стратегическая политика развития промышленности Армении, ориентированной на экспорт, исходит из тех реалий, которые на сегодняшний день присущи экономике страны на базе положительных макроэкономических показателей. Об этом 2 декабря сказал председатель комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА, член фракции РПА Гагик Минасян на пресс-конференции в Ереване, посвященной представлению этого документа широкой общественности в ближайшее воскресенье.
По его словам, «задачей №1» для властей страны является увеличение объемов экспорта, с учетом того, что на мировом рынке очень трудно конкурировать. «То, что мы представим, основано на сотрудничестве государство-частный сектор и является лучшим примером в международной практике», – добавил он. На сегодняшний день объемы экспорта Армении составляют 1,7 млрд. долларов, планируется, что в рамках реализации этой политики к 2015 году они достигнут 3-3,5 млрд. долларов, а вот к 2020 году – 5-5,5 млрд. долларов.
В этом контексте он придал важность тому, что внимание будет уделено доле несырьевых товаров в общем объеме экспорта, которая сейчас составляет порядка 46%, в 2015 году она достигнет 50-55%, к 2020 году – 60-65%. «Сравнительным преимуществом развития Армении должен стать интеллектуальный потенциал», – подчеркнул член фракции РПА.
4 декабря в инновационном центре TUMO пройдет общественное обсуждение стратегической политики развития промышленности Армении, ориентированной на экспорт, с участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, представителей госструктур, бизнеса и политических деятелей. В целом же, как отметил министр, документ охватывает 11 наиболее перспективных отраслей экономики Армении. На предстоящем мероприятии будут представлены первые три отрасли: точприборы, фармацевтика и сфера пищевой промышленности, в основном коньякоделие и виноделие.