Արտահանմանն ուղղված ռազմավարական արդյունաբերական քաղաքականության իրականացման շրջանակում ինժեներության զարգացումը թույլ կտա 2015 թվականին արտադրության ծավալները հասցնել 65-80 մլն դոլարի (կրկնակի աճ 2010-ի համեմատ), արտահանման ծավալները՝ 40-55 տոկոսով (եռակի աճ), աշխատատեղերի քանակը՝ 5600-ի, համապատասխան ենթակառուցվածքներ ստեղծել ժամանակակից լաբորատորիաներով: Այդ մասին, ներկայացնելով ինժեներության զարգացման ռազմավարությունը, ասել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը:
2010 թվականի տվյալներով, իրադրությունը ոլորտում այսպիսին է. արտադրության ամենամյա ծավալները՝ մոտ 35 մլն դոլար, արտահանման ծավալները՝ 17 մլն դոլար, 4000 աշխատակից:
Հայաստանի տնտեսության այդ ճյուղի հեռանկարային ուղղությունների թվում Մինասյանն առանձնացրել է «ՄԱՐՍ» գործարանի աշխատանքն ազատ տնտեսական գոտում և Ճարտարագիտական համալսարանի վերափոխումը միջազգային գիտական կենտրոնի՝ ներդրումների ներգրավմամբ, այդ թվում և Սփյուռքից:
Լրագրողների հետ զրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը հավելել է, որ ՏՏ-ն այսօրվա դրությամբ գրեթե 100 տոկոսով ապահովում է ինժեներության ոլորտը, որը զբաղված է կրթության և հեռահաղորդակցության ոլորտի ճշգրիտ սարքերի արտադրությամբ, ճշգրիտ սարքերի, որոնք օգտագործվում են Ռուսաստանի թռիչքային ռազմավարական տեխնիկայում, ինչպես նաև արտահանվում:
Դեկտեմբերի 4-ին TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում քննարկվում է Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականությունը՝ ուղղված արտահանմանը: Քննարկմանը մասնակցում են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պետկառույցների, բիզնեսի ներկայացուցիչներ և քաղաքական գործիչներ: Ընդհանուր առմամբ փաստաթուղթը ներառում է Հայաստանի տնտեսության 11 առավել հեռանկարային ճյուղերը: Առաջիկա միջոցառմանը կներկայացվեն առաջին երեք ճյուղերը՝ ինժեներություն, դեղագործություն և սննդի արդյունաբերության ոլորտը, հիմնականում՝ կոնյակի և գինու արտադրությունը:

The development of engineering in the framework of export-oriented industrial strategy will allow for USD 65-80 mln worth production volume by 2015, 40-45% export upsurge, increase of jobs to 5600, as well as creation of relevant infrastructures complete with modern laboratories, according to the head of the standing committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.
As of 2010, annual production volume in the sector of engineering totaled USD 35 mln, with USD 17 mln export volume and 4000 jobs.
At Republican Party of Armenia (RPA)-organized seminar on export-oriented industrial development strategy, Gagik Minasyan pointed out Mars factory operations in free economic zone and Engineering University’s reforming into an international scientific center as prospective directions.
As Enterprise Incubator Foundation director Bagrat Yengibaryan told journalists, at present, the IT sector provides 100% income in engineering through production of precision instruments for the spheres of telecom, education and aeronautics for export.
On December 4, TUMO center for creative technologies is hosting a seminar on export-oriented industrial development strategy, with representatives of government structures, entrepreneurs and politicians attending.