Ամեն տարի «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ում սպառողների կողմից զանգերի, կամ պարզապես այցելությունների տեսքով ստացվում է մոտավորապես 1000 բողոք, որոնց մոտավորապես 70 տոոկոսը այդ կազմակերպության անդամներին հաջողվում է լուծել խորհրդատվության միջոցով: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ փոխնախագահ Կարեն Չիլինգարյանը: Նրա խոսքով, եթե 5-6 տարի առաջ այդ բողոքները վերաբերում էին հիմնականում հասարակական ծառայությունների մատուցմանը՝ հեռուստահաղորդակցմանը, գազիֆիկացիային, ապա վերջին երկու տարիներին դրանք կապված են սպառողների կողմից ձեռք բերվող ապրանքների անբավարար որակի հետ:
Ինչպես հայտարարել է նույն կազմակերպության ղեկավար Լուսինե Յագուբյանը, բողոքների մեծ մասը կապված է նրա հետ, որ սպառողները ձեռք են բերում թանկարժեք հագուստ և կոշիկ թանկարժեք, բրենդային խանութներց, ապա ցանկանում են այն ետ վերադարձնել կամ փոխել և դա նրանց չի հաջողվում: Նման խանութների թվում հիշատակվել են երևանյան ARMENO և ROBERTO խանութները:
Այս առնչությամբ Լուսինե Յագուբյանը հայտարարել է, որ ոչ մի զարգացած երկրում չես հանդիպի ցուցանակ այն մասին, որ ապրանքը փոխանակման ենթակա չէ, իսկ Հայաստանում դա բավականին տարածված է: «Մեզ մոտ գործում է օրենք, համաձայն որի սպառողն իրավունք ունի փոխելու ապրանքը, սակայն ոչ ետ վերադարձնելու. այդ օրենքը վերանայման կարիք ունի»,- հավելել է նա:

Ежегодно в НПО «Защита прав потребителей» поступает порядка 1000 жалоб от потребителей в виде звонков, просто посещений и т. д., из которых порядка 70% членам этой организации удается разрешить посредством предоставления консультаций. Об этом 5 декабря на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель председателя НПО «Защита прав потребителей» Карен Чилингарян. По его словам, если 5-6 лет назад эти жалобы в основном касались предоставления общественных услуг – в сфере телекоммуникаций, газификации, то последние два года они связаны с неудовлетворительным качеством товаров, приобретаемых потребителями.
Как сообщила глава этой же организации Люсине Ягубян, большая часть жалоб связана с тем, что потребители приобретают дорогую одежду из дорогих брендовых магазинов, в том числе и обувь, затем хотят ее возвратить или обменять, и это им не удается. В числе таких магазинов были упомянуты столичные обувные магазины ARMENO и ROBERTO.
В связи с этим Люсине Ягубян заявила, что ни в одной развитой стране не встретишь вывеску, где отмечено, что товар не подлежит возврату, в Армении же это достаточно распространено. «У нас действует закон, согласно которому потребитель имеет право обменять товар, но не возвратить его, и этот закон требует пересмотра», – добавила она.