Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 7-ին կմասնակցի Կիևում կայանալիք Կապի տարածաշրջանային համագործակցության (ԿՏՀ) Կապի վարչակազմերի ղեկավարների 45-րդ հոբելյանական նիստին: Ինչպես նշվում է ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, այս տարի լրանում է ԿՏՀ-ի ստեղծման 20-ամյակը:
Կապի վարչակազմերի ղեկավարների նիստի օրակարգում ընդգրկված են միջազգային և տարածաշրջանային համաժողովներում` ռադիոկապի, փոստային ծառայությունների, արբանյակային կապի զարգացման և էլեկտրակապի բնագավառներում ԿՏՀ-ի վարչակազմերի համատեղ առաջարկությունների և որոշումների քննարկմանը և նախապատրաստմանը վերաբերող հարցեր:
Առավել կարևոր հարց է համարվում ԿՏՀ 2012-2017 թվականների հետագա գործունեության ռազմավարության քննարկումը:
Հանդիպման ընթացքում կկայանան ԿՏՀ Գործադիր մարմնի ընտրություններ, որին իր թեկնածությունն է առաջադրել նաև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ ԿՏՀ անդամ պետություններն են` Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Բելառուսիան, Մոլդովան, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Ուկրաինան, իսկ դիտորդի կարգավիճակով հանդես են գալիս Բուլղարիան, Լատվիան, Լիտվիան, Էստոնիան և Սլովենիան:
Կապի տարածաշրջանային համագործակցության (ԿՏՀ) Կապի վարչակազմերի ղեկավարների նախորդ` 44-րդ նիստը, կայացել է այս տարվա հունիսի 1-ին Երևանում:

Возглавляемая министром транспорта и связи Армении Мануком Варданяном делегация 7 декабря примет участие в юбилейном 45 заседании Совета глав администраций связи Регионального содружества в области связи (РСС). Как отмечается в сообщении пресс-службы Министерства транспорта и связи, юбилейное заседание пройдет в Киеве и будет посвящено 20-летию создания РСС. Заседание организует и проведет Администрация Государственной службы специальной связи и защиты информации Украины.
В заседании примут участие руководители администраций связи стран-участниц РСС и стран Восточной Европы, имеющие статус наблюдателей в РСС на уровне отраслевых министров, а также руководители международных и региональных организаций связи, в частности, Международного союза электросвязи, Всемирного почтового союза, Европейской конференции администраций связи, других региональных организаций и зарубежные гости высокого уровня.
В ходе заседания планируется рассмотреть основные достижения в области телекоммуникаций в странах СНГ за 20 лет работы РСС, перспективы и стратегические направления дальнейшего сотрудничества между странами, а также обсудить роль отрасли связи в социальном и экономическом развитии стран РСС.
Региональное содружество в области связи (РСС) – это открытая региональная организация, созданная с целью широкого сотрудничества и проведения согласованных действий государств-членов СНГ в области электрической и почтовой связи. В области международного сотрудничества РСС тесно сотрудничает с Международным союзом электросвязи и Всемирным почтовым союзом. В РСС входит 12 стран-членов и 6 стран-наблюдателей.