Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի հայտարարությունները Հայկական ատոմակայանի վտանգավորության մասին , չեն համապատասխանում իրականությանը, այս մասին Երևանում դեկտեմբերի 6-ին հայտարարել է ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերը՝ Գերմանիա: « Նմանատիպ հայտարարություններ հնչում են նաև Գերմանիայի ատոմային էներգետիկայի առնչությամբ, սակայն դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում»,- ասել է նա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Խորհրդի 12-րդ նիստի արդյունքներն ամփոփելով:
Այս կապակցությամբ Ադոլֆ Բրիկհոֆերը նշել է, որ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում իր բազմամյա փորձառության մեջ «Հայաստանն առաջին երկիրն է, որի ղեկավարը մասնակցում է ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին և նա քաջատեղյակ է քննարկման արդյունքներին և դրա անվտանգության հետ կապված իրավիճակին»:

6 Декабрь 2011 - 10:50 AMT
Адольф Биркхофер: Заявления Турции, Азербайджана и Грузии об опасности Армянской АЭС не соответствуют действительности
Заявления Турции, Азербайджана и Грузии о том, что Армянская АЭС представляет опасность, не соответствуют действительности, заявил 6 декабря в Ереване председатель Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА Адольфа Биркхофера (Германия). «Подобные заявления звучат и в адрес атомной энергетики Германии, но они не соответствуют действительности», – сказал он по итогам 12 заседания Совета с участием президента Армении Сержа Саргсяна.
В связи с этим Адольф Биркхофер отметил, что в его многолетней практике в сфере ядерной энергетики «Армения – это первая страны, где глава государства принимает участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики, и он хорошо осведомлен о результатах обсуждений и ситуации с ее безопасностью».