Ատոմային էներգետիկան կարող է անվտանգ լինել, եթե երկիրն ապահովի անկախ վերահսկողություն և բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող մասնագետների առկայություն, գտնում է ՀՀ նախագահին կից ատոմային անվտանգության Խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերը՝ Գերմանիա:
Նա հիշեցրել է, որ ճապոնական «Ֆուկուսիմայի» իրավիճակի առնչությամբ Գերմանիայի կառավարությունը կողմ է հանդես եկել ատոմային էներգետիկայից հրաժարվելուն: «Իմ անհատական կարծիքն է, որ ատոմային էներգետիկան կարող է անվտանգ լինել, եթե լինի համապատասխան վերահսկողություն և մասնագետներ»,- դեկտեմբերի 6 Երևանում ասել է նա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Խորհրդի 12-րդ նիստի արդյունքներն ամփոփելով: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ աշխարհի ատոմակայանները միասին վերցված աշխատում են 8000-10000 տարի:
Անդրադառնալով անմիջականորեն ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակին՝ Ադոլֆ Բիրկհոֆերն ասել է, որ նրա աշխատակիցներն անընդհատ վերապատրաստվում են ինչպես տեղում, այնպես էլ միջազգային կառույցների հետ համագործակցության շրջանականերում երկրի սահմաններից դուրս: Ընդ որում փորձագետը կարևորություն է տվել Հայաստանի ատոմակայանի աշխատակիցների բազային գրագիտության բարձրացմանը, նշելով, որ երկրի ԲՈՒՀ-երում այս ուղղությանը հատուկ ուշադրություն է դարձվելու:

Атомная энергетика может быть безопасной, если страна обеспечивает независимый контроль и наличие высокопрофессиональных специалистов, считает председатель Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА Адольф Биркхофер (Германия).
Он напомнил, что в связи с ситуацией на японской «Фукусиме» правительство Германии выступило за отказ от атомной энергетики. «Мое личное мнение: атомная энергетика может быть безопасной, если есть специалисты и должное регулирование», – сказал он 6 декабря в Ереване по итогам 12 заседания Совета с участием президента Армении Сержа Саргсяна. В связи с этим он добавил, что международный опыт свидетельствует о том, что атомные станции мира вместе взятые уже работают порядка 8 000-10 000 лет.
Касаясь непосредственно уровня безопасности Армянской АЭС, Адольф Биркхофер сказал, что ее сотрудники постоянно проходят переподготовку как внутри, так и за пределами страны в рамках сотрудничества с международными структурами. При этом эксперт придал важность повышению базовой грамотности атомщиков Армении, отметив, что в вузах страны будет уделено особое внимание этому направлению.