Հայաստանի նախագահի ջանքերով 1996թ. ստեղծվեց Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհուրդ, ինչպես նաև աշխատանքներ կատարվեցին՝ ուղղված ՀԱԷԿ-ի անվտանգության ապահովմանը, նպատակ ունենալով հասցնել այն ԱՄՆ ու Եվրոպայի ատոմակայանների մակարդակին: Այդ մասին դեկտեմբերի 6-ին Երևանում հայտարարել է Խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհովերը (Գերմանիա): «Այդ ոլորտում ԵՄ և ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ Միջազգային համագործակցության շրջանակներում մեծ աջակցություն է ցուցաբերվում, իսկ ատոմակայանի անվտանգությունը պատշաճ մակարդակի վրա է»,-ասել է նա Խորհրդի 12-րդ նիստի ավարտին, որն անցնում էր ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ:
Ադոլֆ Բիրկհոֆերը հայտնել է նաև, որ ՀՀ նախագահին կից Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի տարեկան նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացմանն, ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև միջազգային համագործակցությունն այդ ոլորտում:

Благодаря усилиям президента Армении в 1996 году был создан Совета по безопасности атомной энергетики, а также проведены работы по обеспечению безопасности Армянской АЭС с целью доведения уровня ее безопасности до уровня атомных станций европейских стран и США. Об этом 6 декабря в Ереване заявил председатель Совета Адольф Биркхофер (Германия). «В рамках международного сотрудничества в этой сфере с ЕС и МАГАТЭ оказывается большая поддержка, а безопасность атомной станции находится на должном уровне», – подчеркнул он по итогам 12-го заседания Совета с участием президента Армении Сержа Саргсяна.
Адольф Биркхофер также сообщил, что в ходе ежегодного заседания Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА были обсуждены вопросы, касающиеся того, как глава государства видит развитие атомной энергетики в Армении, вопросы повышения уровня безопасности ААЭС, а также вопросы международного сотрудничества в этой сфере.