Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության նախաձեռնությամբ, Ֆնլանդիայի HOUSE հանարային կառավարման ինստիտուտի հետ համատեղ և ԵՄ աջակցությամբ, դեկտեմբերի 7-ին Երևանում մեկնարկել է «Արդյունավետ կարգավորում. Մարտահրավերներ և զարգացումներ» թեմայով միջազգային երկօրյա համաժողովը:
«Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ 21-րդ դարում աշխարհն ավելի մոտ է դառնում, իսկ գործարարությունն ընտրում է այն երկիրը, որտեղ այդ գործունեության համար ստեղծված են բարենպաստ պայմաններ: Այդ պատճառով արդյունավետ կարգավորումը կազմում է գործարար միջավայրի կարևոր մաս, որի բարելավումը, ինչպես տեղի արդյունաբերողների, այնպես էլ արտասահմանյան հետաքրքրությունների համար կարևոր է»,- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը: Այս առնչությամբ փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում, փորձի փոխանակման արդյունքում կմշակվեն ուղիները, կընտրվեն համապատասխան մեխանիզմները և կստեղծվի նոր ցանց՝ կարգավորման արդյունավետության բարձրացման համար:
Երևանում մեկնարկած համաժողովն անցկացվում է Թվինինգ «Աջակցություն Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությանը. կարգավորման կառավարում/ Ստանդարտ ծախսերի մոդել» ծրագրի շրջանակներում:
Համաժողովի ընթացքում միջազգային փորձագետները կներկայացնեն իրավաբանական ակտերի ազդեցության գնահատման համակարգը, ինչպես նաև կկիսվեն օրենսդրական դաշտի արդյունավետությունը բարձրացնող գործիքների կիրառման փորձով: Բացի այդ ԵՄ փորձագետները իրենց հայ գործընկերներին կներկայացնեն «Կարգավորման գիլյոտին» գործիքը, որը ծառայում է օրենսդրության պարզեցմանն ու վարչարարության նվազեցմանը:

По инициативе Министерства экономики Армении совместно с институтом общественного регулирования HOUSE Финляндии и при поддержке ЕС 7 декабря в Ереване стартовал международный двухдневный форум на тему «Эффективное регулирование. Вызовы и развития».
«Ни для кого не секрет, что в 21 веке мир становится ближе, а бизнес выбирает ту страну, где для его работы созданы благоприятные условия. Поэтому эффективное регулирование составляет важную часть бизнес-среды, улучшение которой важно, как для местных производителей, так и для иностранных инвесторов», – сказала заместитель министра экономики Карине Минасян. В связи с этим замминистра выразила надежду, что в ходе форума в результате обмена опытом будут намечены пути, выбраны необходимые механизмы и создана новая сеть для повышения эффективности регулирования.
Стартовавший в Ереване форум проходит в рамках программы Твиннинг «Содействие Министерству экономики Армении. Регулирующее управление/ Модель стандартных трат».
В ходе форума международные эксперты представят систему оценки влияния юридических актов, а также поделятся опытом в применении механизмов для повышения эффективности законодательного поля. Помимо этого эксперты ЕС представят своим армянским коллегам инструмент «»Регулирующей гильотины», служащей в деле упрощения законодательства и администрирования.