Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը երկրի կառավարությանն է ներկայացնելու «Մարս» գործարանի հայտը 2012-ի սկզբին իր տարածքում ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման համար:Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը: «Ըստ հաստատված կարգի, մենք պետք է մեկ ամսվա ընթացքում կառավարությանը ներկայացնենք թույլատվությունը, սակայն, հաշվի առանելով առաջիկա ամանորյա տոները, և այն, որ նրանք նախնական հայտ են ներկայացրել, կարծում եմ, որ փաստաթուղթը կներկայացվի 2012-ի հունվար- փետրվար ամիսներին»,- ասել է նա:
Փոխնախարարի խոսքով, Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների կարգավորման ոլորտում գործում է բավականին լիբերալ օրենսդրություն: «Այլ հարց է, երբ մենք դիտարկում ենք անհատ ձեռներեցի կոնկրետ հայտ, ով ցանկանում է գործ կազմակերպել, մենք պեք է շատ մանրամասնորեն ուսումնասիրենք, որպեսզի այն համապատասխանի պետության կողմից սահմանված բոլոր պահանջներին»,- մանրամասնել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Կարինե Մինասյանը, «Մարս» գործարանը մտադիր է 5 տարվա ծրագրի մեջ ներդնել մոտավորապես 10 մլն դոլար: «Բայց մենք դեռ մեկ տարվա ընթացքում ուսումնասիրելու ենք, որ գործելու թույլատվությունից հետո, ստեղծվեն համապատասխան ենթակառույցներ»,- հավելել է նա: Այդ կապակցությամբ փոխնախարարը նշել է, որ այստեղ կարևոր է ներդրումների չափը, որպեսզի ազատ տնտեսական գոտի եկող և այնտեղ իրենց գործը կազմակերպող մասնակիցների համար ստեղծվեն նորմալ մրցունակության պայմաններ:

7 Декабрь 2011 - 07:52 AMT
Минэкономики Армении представит заявку завода «Марс» на организацию свободной экономической зоны в начале 2012 года
Министерство экономики Армении представит в правительство страны заявку завода «Марс» на разрешение организации свободной экономической зоны на его территории в начале 2012 года. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила первый заместитель министра экономики Армении Карине Минасян. «Согласно установленному порядку мы должны в течение месяца представить разрешение в правительство, однако с учетом предстоящих новогодних праздников и с учетом того, что они подали пока предварительную заявку, думаю, что документ будет представлен в январе-феврале 2012», – сказала она.
По словам замминистра, в Армении действует достаточно либеральное законодательство в сфере регулирования работы свободных экономических зон. «Другой вопрос, когда мы рассматриваем конкретную заявку конкретного частного предпринимателя, который хочет организовать работу, мы должны очень детально ее изучить, чтобы она соответствовала всем установленным требованиям со стороны государства», – пояснила она.
Как сообщила Карине Минасян, завод «Марс» намерен вложить в проект 10 млн. долларов на 5 лет. «Но мы еще будем рассматривать, чтобы в течение года, когда зона после нашего разрешения начнет функционировать, были созданы соответствующие инфраструктуры», – добавила она. В связи с этим замминистра отметила, что здесь важное значение имеет размер инвестиций, чтобы для участников, которые придут и будут организовать свой бизнес в рамках свободной экономической зоны, были бы созданы нормальные конкурентные условия.