Հայ արտադրողները պահանջում են վերանայել թռչնամսի ներկրման անցակետային քաղաքանությունը՝ երկրում դրա արտադրությունը խթանելու համար: Այս մասին դեկտեմբերի 7 Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նա հաղորդել է, որ այս հարցի առնչությամբ բանակցություններ են տարվում Հայաստանի անցակետային համակարգի հետ, որպեսզի խնդրին լուծում տրվի: Վազգեն Սաֆարյանի խոսքով, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում թռչնամսի պահանջարկը կազմում է 30 հազար տոննա, իսկ երկրում արտադրվում է ընդամենը 10 հազար:
Միության նախագահը բարձրաձայնել է նաև 3-րդ երկներից Հայաստան ներկրվող մսի որակի վերաբերյալ հարցը: Այնտեղ 2-3 ամիսների ընթացքում ճտերի աճը հասցվում է տարօրինակ չափսերի:
Անդրադառնալով թռչնամսի որակին, մարքեթոլոգ, «Լուսակերտի տոհմային թռչնաֆաբրիկա»՛ ԲԲԸ նախկին տնօրեն Մինասե Եփրեմյանը խորհուրդ տվեց օգտագործել սառեցվածը: «Մեր քաղաքացիները ձեռք են բերում թարմ մթերքը, և ապա, ելնելով մեր մենթալիտետից, պահում ենք այն՝ չիմանալով սառեցման կանոնները: Արդյունքում ստանում ենք բակտերիաների աճ և վտանգ մեր առողջությանը: Թռչնամիսը խորհուրդ է տրվում պահել 35 աստիճանից ոչ ցածր ջերմաստիճանում»,- հավելել է նա:

Армянские производители требуют пересмотра таможенной политики импорта мяса птицы с целью стимулирования его производства в стране. Об этом 7 декабря на пресс-конференции в Ереване сказал председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. Он сообщил, что по этому вопросу с Таможенным органом Армении ведутся переговоры с целью решения существующей проблемы. По словам Вазгена Сафаряна, на сегодняшний день спрос на мясо птицы в Армении составляет порядка 30 тыс. тонн, в стране же производится лишь 10 тыс. тонн.
Председатель Союза поднял и проблему контроля качества импортируемого в страну мяса из третьих стран, где применяются технологии выращивания птенцов за 2-3 месяца до подозрительных размеров.
Касаясь качества мяса птицы, маркетолог, экс-генеральный директор ООО «Лусакертская племенная птицефабрика» Минасе Епремян посоветовал употреблять продукт быстрой заморозки. «Наши граждане приобретают свежий продукт, а затем в силу своего менталитета хранят его, не зная правил заморозки. В результате мы получаем рост бактерий и опасность для нашего здоровья. Хранить же мясо птицы надо не ниже -35 градусов», – добавил он.