«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկեթ Շայդուլինի հրամանով հաստատված է ընկերության Սակագնային քաղաքականությունը (ՍՔ) 2012 թվականի համար, որը մշակված է 2012 թվականի ԱՊՀ երկրների երկաթուղիների միջազգային բեռնափոխադրումների Սակագնային քաղաքականության հիման վրա: «ՀԿԵ Սակագնային քաղաքականության համաձայն, բեռնափոխադրման սակագները 2012 թվականին կկրճատվեն միջինում 9%-ով»,- նշվում է ընկերության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
2012 թվականի «ՀԿԵ» ՓԲԸ Սակագնային քաղաքականությունը, ինչպես նաև 2009-2011 թթ. քաղաքականությունը, ուղղված է լինելու Հայաստանի տնտեսության խթանմանը ճգնաժամի պայմաններում, փոխադրումների ներքին շուկայի զարգացմանը, երկաթուղային բեռնափոխադրումների մրցունակության բարձրացմանը և Ընկերության տնտեսության նկատմամբ հավասարակշռված մոտեցմանը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ սակագների ձեվավորման համար հիմք են հանդիսանում ԱՊՀ երկրների Սակագնային համաձայնագրի դրույթները, Հայաստանի տնտեսական հիմնական ցուցանիշները և կանխատեսումները, արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Ընկերության Տնօրենների խորհրդի կողմից հաստատվող բյուջետային ցուցանիշները:
Փաստաթղթի համաձայն` 2012 թվականի հունվարի 1-ից մինչեվ մարտի 31-ը ներառյալ միջազգային բեռնափոխադրումների ժամանակ կիրառվելու է շվեյցարական ֆրանկ – ԱՄՆ դոլար հաշվարկման գործակից` 0,81 չափով և շվեյցարական ֆրանկ – եվրո հաշվարկման գործակից` 1,22 չափով:

7 Декабрь 2011 - 10:49 AMT
Приказом генерального директора ЗАО «ЮКЖД» Шевкета Шайдуллина утверждена Тарифная политика (ТП) компании на 2012 фрахтовый год, разработанная с учетом положений ТП на перевозку грузов в международном сообщении железных дорог государств-участников СНГ на 2012 фрахтовый год. «В соответствии с документом, тарифы ЮКЖД на грузоперевозки в 2012 году сократятся в среднем на 9%», – отмечается в сообщении пресс-службы компании.
Тарифная политика ЗАО «ЮКЖД» на 2012 год, также как и в 2009 – 2011 годах, будет направлена на поддержку экономики Армении в кризисных условиях, развитие внутреннего рынка перевозок, повышение конкурентоспособности железнодорожных перевозок и сбалансированный подход к экономике предприятия в целом.
Основой для формирования тарифов ЗАО «ЮКЖД» являются положения Тарифного соглашения стран СНГ, данные по общеэкономической ситуации в Республике Армения за предыдущий период и прогноз на будущее, структура существующих грузопотоков, проекты развития промышленных предприятий Армении, а также бюджетные показатели, утверждаемые Советом директоров Компании.
В соответствии с документом, при перевозке грузов в международном сообщении с 1 января по 31 марта 2012 года включительно, при пересчете ставок ТП ЗАО «ЮКЖД», установленных в швейцарских франках, будут применяться коэффициенты: в доллары США в размере 0,89, в евро в размере 1,22.