Դեկտեմբերի 12-15-ը Հայաստանում կլինի Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությունը, որոնց ներկայացուցիչների հետ կքննարկվեն հայ-վրացական սահմանի երեք՝ Բագրատաշենի, Գոգավանի և Բավրայի հսկիչ անցակետերի արդիականացման հարցը: Դեկտեմեբրի 8-ին կառավարության նիստում այդ մասին հայտնեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ներդրումների հարցը կքննարկվի նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի արդեն 2012թ. առաջին եռամսյակում մեկնարկեն շինարարական աշխատանքները:
Հայաստանի կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Բագրատաշենի, Շիրակի մարզի Բավրայի և Լոռու մարզի Ձորամուտի (գյուղ Գոգավան) գյուղական համայնքների, քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց սեփականությունը հանդիսացող հողամասերի նկատմամբ բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչելու և հողերի կատեգորիան փոխելու մասին:
Առաջիկա 2 տարում 42 մլն եվրո կներդրվի վերոնշյալ երեք անցակետերը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:

From December 12-15, Armenia will host a delegation of European Investment Bank, with its representatives to discuss financing of modernization program of three checkpoints at Armenia-Georgia border: Bagratashen, Gogavan and Bavra.
As Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told at December 8 governmental sitting, the investment issue will also be mulled with representatives of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to initiative construction works in the first quarter of 2012.
Today, December 8, RA government decided on changing land category and recognizing the social importance of rural communities, citizens and ownership of legal entities in Bagratashen, Gogavan and Bavra.
Coming 2 years envisage investment of about Euro 42 mln to bring the three checkpoints in line with European standards.