ԱԺ հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը մեկնաբանել է ԱԺ-ում այսօր ընդունված 2012թ. պետբյուջեն: «Հաշվարկներն այնպես են արված, որ եթե տնտեսական աճը տարեվերջին տևական բնույթ ունենա, կարծում եմ, բյուջեն կգերակատարվի»,-հայտարարել է նա PanARMENIAN.Net-ին:
Ըստ պետբյուջեի վերջնական տարբերակի, բյուջեի եկամտային մասը կկազմի 911, 6 մլրդ դրամ, ծախսային մասը՝ 1044,1 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը՝ 132,5 մլրդ դրամ: ՀՆԱ հանդեպ դեֆիցիտի հարաբերակցությունը կանխատեսվում է 3,1 տոկոսի չափով, 2011թ. նախատեսված 3,95 տոկոսի դիմաց:
Բացի այդ, 2012թ. 101 մլրդ դրամով հարկային մուտքերի աճն ապահովելու համար խորհրդարանն ընդունեց նաև հարկային բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթը:
2012թ. Հայաստանի տնտեսական աճը նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, գնաճը՝ 4 տոկոսի (1,5 տոկոս տատանումով):

8 Декабрь 2011 - 13:53 AMT
Галуст Саакян: В случае сохранения нынешних темпов экономического роста бюджет на 2012 год будет перевыполнен
Глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян прокомментировал принятый в четверг национальным собранием проект госбюджета на 2012 год. “Расчеты сделаны таким образом, что если экономический рост по итогам года будет иметь продолжительный характер, то, думаю, бюджет будет перевыполнен”, – заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Согласно окончательному варианту госбюджета Армении на 2012 год, доходная часть составит 911,6 млрд драмов, расходная часть – 1044,1 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов. Показатель соотношения дефицита к ВВП прогнозируется в размере 3,1% против запланированного на 2011 год 3,95%.
Помимо этого, с целью обеспечения роста налоговых поступлений в 2012 году на 101 млрд драмов парламент принял сопровождающий законодательный пакет налоговых реформ.
В 2012 году рост экономики Армении запланирован на уровне 4,2%, инфляция предусмотрена в пределах 4% (плюс-минус 1,5%).