ԱԺ հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը մեկնաբանել է ԱԺ-ում այսօր ընդունված 2012թ. պետբյուջեն: «Հաշվարկներն այնպես են արված, որ եթե տնտեսական աճը տարեվերջին տևական բնույթ ունենա, կարծում եմ, բյուջեն կգերակատարվի»,-հայտարարել է նա PanARMENIAN.Net-ին:
Ըստ պետբյուջեի վերջնական տարբերակի, բյուջեի եկամտային մասը կկազմի 911, 6 մլրդ դրամ, ծախսային մասը՝ 1044,1 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը՝ 132,5 մլրդ դրամ: ՀՆԱ հանդեպ դեֆիցիտի հարաբերակցությունը կանխատեսվում է 3,1 տոկոսի չափով, 2011թ. նախատեսված 3,95 տոկոսի դիմաց:
Բացի այդ, 2012թ. 101 մլրդ դրամով հարկային մուտքերի աճն ապահովելու համար խորհրդարանն ընդունեց նաև հարկային բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթը:
2012թ. Հայաստանի տնտեսական աճը նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, գնաճը՝ 4 տոկոսի (1,5 տոկոս տատանումով):

The head of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group commented on RA NA-adopted 2012 state budget.“In estimating the budget, we were basing our decisions on the fact that the budget will be overfulfilled in case current economic growth persists,” Galust Sahakyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
On December 8, National Assembly adopted 2012 state budget with 66 votes in favor and 2 against. Heritage and ARF Dashnaktsutyun parliamentary groups did not vote.
The final version of 2012 state budget stipulates AMD 911,6 bln revenues, AMD 1044,1bln. expenses and AMD 132,5 bln deficit. Deficit rate in GDP is forecast to total 3,1% against 3,95% stipulated for 2011 state budget.
The parliament also adopted a legislative package of tax reforms to ensure growth of AMD 101 bln tax inflow for 2012.