Եվրոյի գոտու պետությունները մտադիր են ԱՄՀ-ին 200 մլրդ եվրո հատկացնել ճգնաժամի դեմ պայքարի համար: Այդ միջոցները հետագայում կարող են ուղղվել ճգնաժամի հաղթահարմանը: Բացի այդ, ԱՄՀ փոխանցվող միջոցները չեն ավելացնում պետպարտքը, իսկ Եվրոպական ֆինանսական կայունության հիմնադրամ ուղղված միջոցներն այդ ցուցանիշը բարձրացնում են: Ուստի, ԱՄՀ ֆինանսավորումն ավելի ձեռնատու է, քան Եվրոպական ֆինանսական կայունության հիմնադրամի ֆինանսավորումը:
Եվրոպական ֆինանսական կայունության հիմնադրամը կաշխատի մինչև 2013թ. կեսը, այսինքն, հնարավոր է, որ այն շարունակի գործել Ֆինանսական կայունության մշտական մեխանիզմին զուգահեռ, որը նախատեսվում է համալրել 500 մլրդ եվրոյով: Այժմ Ֆինանսական կայունության եվրոպական հիմնադրամը Իռլանդիայի ու Պորտուգալիայի վարկավորման վերաբերյալ պարտավորություններ ունի, չի բացառվում, որ ապագայում նաև Հունաստանի, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Государства еврозоны планируют предоставить Международному валютному фонду до 200 миллиардов евро. Эти средства в последствие могут быть направлены на борьбу с кризисом в еврозоне. Кроме того, деньги, идущие в МВФ, не увеличивают государственный долг, средства направлением в Европейский фонд финстабильности (ЕФФС) этот показатель поднимают. Поэтому странам монетарного союза, и без того обремененного долгами, выгоднее финансирования МВФ, нежели ЕФФС. Кроме того, на повестке дня стоит наполнение 500 миллиардами евро постоянного Механизма финансовой стабильности – эти деньги также не должны наращивать госдолг.
Лидеры ЕС решили поторопиться с вводом этого института в эксплуатацию – не в середине 2013 года, как планировалось изначально, а в июле 2012 года. Однако заработать он сможет лишь когда страны, в целом обязавшиеся вложить 90% в капитал механизма, ратифицируют соглашение о его существовании.
ЕФФС же будет работать как минимум до середины 2013 года, то есть возможно, что оба этих механизма спасения еврозоны от кризиса будут существовать одновременно. Сейчас ЕФФС имеет обязательства по кредитованию Ирландии и Португалии, не исключено, что в будущем – и Греции, передает РИА Новости.