Բացի այդ, 2012թ. 101 մլրդ դրամով հարկային մուտքերի աճն ապահովելու համար խորհրդարանն ընդունեց նաև հարկային բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթը:
2012թ. Հայաստանի տնտեսական աճը նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, գնաճը՝ 4 տոկոսի (1,5 տոկոս տատանումով): Պետք է նշել, որ բյուջետային ծախսերի ընդհանուր ծավալում ծախսերի տեսակարար կշիռը սոցիալական ոլորտում (կրթություն, առողջապահություն, սոցիալական ապահովվածություն) կազմում է 46,2 տոկոս, պաշտպանական ոլորտի, հասարակական կարգի պահպանության և ազգային անվտանգության ապահովման ծախսերը՝ 19,8 տոկոս, տնտեսության ոլորտի ծախսերը՝ 13,2 տոկոս, պետական պարտքի սպասարկումը՝ 4,5 տոկոս:
Փորձագետների կարծիքով, 2012-ի պետբյուջեն կարելի է բնութագրել որպես սոցիալական, մասնավորապես, մեր թոշակառուների կենսաթոշակները կավելանեն 3000 դրամով և 2700 դրամով՝ նպաստները: Սակայն, Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանի կարծիքով, երկրի կառավարությունը միաժամանակ պետք է առաջիկա տարիներին փոխի բյուջետային քաղաքականությունը, այն դարձնելով ներդրումային, ինչը թույլ կտա հիմքեր ստեղծել երկրի տնտեսության ռազմավարական զարգացման համար, «ինչը, ցավոք սրտի, նախատեսված չէ պետբյուջեի նոր նախագծում»:
«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը այսօր խորհրդարանի կողմից հաստատված 2012թ պետբյուջեն բնութագրել է որպես «նախընտրական բյուջե»: «Դա բյուջե է, որի միջոցով, ելնելով նախընտրական տրամաբանությունից, փորձ է արվում լուծել այն խնդիրները, որոնք չեն լուծվել այս 4 տարիների ընթացքում»,- հայտնել է նա PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին:
Նրա խոսքով, նոր բյուջեն բոլորովին հուսադրող չէ և ցույց չի տալիս, որ Հայաստանը դուրս է եկել ճգնաժամային և ոչ կայուն փուլից՝ արտագաղթի և աղքատության պայմաններում: «Եվ այս տեսակետից չի կասեցնում այդ վտանգավոր միտումներից և ոչ մեկը»,- նկատել է նա:
ՀՅ Դաշնակցությունը կփորձի մինչև տարվա վերջ նախապատրաստել Սահմանադրական դատարանին ուղղված հայցը՝ կառավարության Սահմանադրությամբ ամրագրված լիազորությունների չարաշահման վերաբերյալ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, կուսակցությունը պատրաստվում է մանրամասնորեն մշակել և նախապատրաստել այդ հայցը, որպեսզի դրան կարողանան միանալ նաև իշխող մեծամասնության ներկայացուցիչներ: Դաշնակցությունը կառավարությանը մեղադրում է նրանում, որ նա չի իրականացրել 2008-2012 թթ ռազմավարական ծրագիրը, դա բացատրելով տնտեսական ճգնաժամի հետևանքներով և նախորդ տարվա ժառանգությամբ,, սակայն, ի վիճակի չլինելով ծրագիրն իրականացնել՝ կառավարությունը դրա մեջ փոփոխություններ չմտցրեց, որը կուսակցությունը դիտարկում է սահմանադրական իրավասությունների չարաշահում: Դաշնակցությունը ձգտում է Հայաստանում նոր ավանդույթներ ստեղծել, որոնց դեպքում կառավարությունը պատասխանատվություն կկրի չիրականացած խոստումների համար»,- ընդգծել է Մինասյանը: Նա հավելել , որ չնայած որ խորհրդարանում չհաջողվեց անցկացնել ՀՅԴ որոշման նախագիծը, որտեղ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջարկվում էր ուսումնասիրել կառավարությանը անվստահություն յատնելու հարցը, սակայն «այս քվեարկությունները ցույց են տալիս, որ քաղաքական մեծամասնության մոտ ևս կառավարության նկատմամբ բավարար վստահություն չկա»:
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8 չընդունեց ՀՅ Դաշնակցության առաջարկությունը՝ Հայաստանի կառավարությանը անվստահության քվե ներկայացնելու վերաբերյալ՝ 2008-2012 թթ ծրագրերը չիրականացնելու համար: Դաշնակցության առաջարկին կողմ են քվեարկել 13, դեմ՝ 48, ձեռնպահ՝ 4, պատգամավոր:
Խորհրդարանում պետբյուջեի քննարկման և ընդունման ընթացքում տեղի ունեցած բոլոր այս բանավեճերը մտորումների տեղիք են տալիս. ո՞ւմ հավատալ, ինչպիսի՞ն կլինի պետբյուջեն, գոնե մասամբ կլուծի՞ սոցիալական խնդիրները և կբարելավի բնակչության կյանքը, թե քաղաքական զենք կդառնա նախընտրական քարոզարշավում;

Помимо этого, с целью обеспечения роста налоговых поступлений в 2012 году на 101 млрд. драмов парламент принял сопровождающий законодательный пакет налоговых реформ. В 2012 году рост экономики Армении запланирован на уровне 4,2%, инфляция предусмотрена в пределах 4% (плюс-минус 1.5%).
Надо отметить, что удельный вес расходов на социальную сферу (образование, здравоохранение, социальное обеспечение) в общем объеме бюджетных расходов составляет 46,2%, расходы на оборонную сферу, охрану общественного порядка и обеспечение национальной безопасности – 19,8%, сферы экономики – 13,2%, обслуживание госдолга – 4,5%. На предоставление официальных грантов общинным бюджетам будет предоставлено 3,1% от расходной статьи, а на формирование резервного фонда правительства предлагается направить 2% от расходной статьи.
По мнению экспертов, госбюджет 2012 года можно охарактеризовать как социальный, в частности, наши пенсионеры получат пенсии на 3000 драмов больше и на 2700 драмов будут увеличены пособия. Однако, по мнению председателя Союза отечественных производителей Вазгена Сафаряна, правительство страны одновременно должно поменять в ближайшие годы бюджетную политику, сделав ее инвестиционной, что позволит создать основы для стратегического развития экономики страны, «чего, к сожалению, не предусмотрено в новом проекте госбюджета».
Принятый пакет налоговых реформ вызывает сомнение у главы парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян. Он охарактеризовал проект бюджета на 2012 год как “предвыборный бюджет”. “Это бюджет, которым сделана попытка, исходя из предвыборной логики, решить все те проблемы, которые не были решены за эти 4 года”, – заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net . Новый бюджет совершенно не обнадеживает и не показывает, что Армения вышла из кризисного и нестабильного этапа в условиях бедности и эмиграции. Таким образом, новый бюджет уже принят, а вот АРФ Дашнакцутюн постарается до конца года подготовить обращение в Конституционный суд для рассмотрения вопроса о превышении правительством закрепленных в Конституции полномочий. Дашнакцутюн обвиняет правительство в том, что оно не выполнило стратегическую программу на 2008-2012 годы, мотивируя это последствиями кризиса и наследием прошлого, однако, будучи не в состоянии выполнить программу, правительство не внесло в нее изменения, что партия рассматривает как превышение конституционных полномочий. «Дашнакцутюн» стремится заложить новые традиции в Армении, при которых правительство будет нести ответственность за невыполненные обещания.
Хотя в парламенте не удалось провести предложенный АРФД проект решения, в котором президенту Армении Сержу Саргсяну предлагалось рассмотреть вопрос недоверия правительству, однако “эти голосования показывают, что и у политического большинства нет достаточного доверия к правительству”. Национальное Собрание не приняло 8 декабря предложение АРФ Дашнакцутюн – выразить вотум недоверия правительству Армении по причине невыполнения программы 2008-2012 гг. За предложение Дашнакцутюн проголосовало 13 депутатов, а против 48, 4 депутата воздержались.
Все эти дебаты, проходящее в парламенте в ходе обсуждения и принятия госбюджета, наводят на размышления: кому верить, каков будет госбюджет, решит ли он хотя бы частично социальные проблемы и улучшит жизнь населения, или же станет политические орудием в предвыборной гонке?