«Եվրոկապ» ԲԲԸ արտադրված կափարիչները մեծ պահանջարկ ունեն ոչ միայն տեղական շուկայում, այլև հարևան Վրաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է «Եվրոկապ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Առաքելյանը: «2011 թվականին մենք արտահանում կազմակերպեցինք նաև Ռուսաստան»,- հաղորդել է նա: Գործարանի տնօրենի խոսքով` այս տարի արտադրության ծավալները 2010-ի համեմատ երկու անգամ ավելացել են գործարանում նոր արտադրական գծի ներդրման հաշվին: 2011 թվականին «Եվրոկապը» ծրագրում է կափարիչների արտադրությունը հասցնել 45 միլիոնի:
Այս կապակցությամբ Առաքելյանը հավելել է, որ արտադրանքի պահանջարկը պայմանավորված է նաև անցյալ տարվա համեմատ գյուղատնտեսության մեջ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտի արտադրության ծավալների ավելացմամբ 30-40 տոկոսով: «Հայկական պահածոյացված բանջարեղենն ու միրգը մեծ պահանջարկ ունի ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Եվրոպայի շուկայում, ուստի աճում է կափարիչի պահանջարկը, և մենք այն բավարարում ենք»,- հավելել է Արմեն Առաքելյանը:
«Եվրոկապ» ընկերությունը տեղակայված է ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում: Գործարանը սկսել է իր աշխատանքը 2008 թ-ի մայիսից, երբ Գերմանիայից ներմուծվեցին եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանող արտադրական սարքավորումներ: Հումքը ևս ներմուծվում է Գերմանիայից:
Գործարանը արտադրում է 82մմ, 66մմ, 43մմ և СКО-82 չափսի կափարիչներ, արտադրողունակությունը կազմում է` միջին հաշվով 300 կափարիչ րոպեն և մոտ 100-110 000 կափարիչ յուրաքանչյուր աշխատանքային հերթափոխին: Կափարիչների արտադրության գործընթացը ամբողջությամբ ավտոմատացված է` ներառյալ որակի հսկողությունը, խոտանավորումը և խոտանված ապրանքի հեռացումը արտադրագծից, ինչպես նաև կափարիչների հաշվարկը փաթեթավորումից առաջ:
Այնուհետև կափարիչները տեղավորվում են ստվարաթղթե տուփերի մեջ` 750-ից 3500 հատ յուրաքանչյուրում, կախված շրջագծից:

12 Декабрь 2011 - 08:20 AMT
Крышки для консервирования, произведенные на заводе ООО «Еврокап», пользуются большим спросом не только на местном рынке, но и в соседней Грузии. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил завода генеральный директор ООО «Еврокап» Армен Аракелян. «В 2011 году мы наладили экспорт и в Россию», – сообщил он. По словам главы компании, объемы производства в текущем году по сравнению с 2010 годом увеличились в два раза за счет внедрения на заводе новой производственной линии. В 2011 году «Еврокап» планирует довести производство крышек до 45 млн. штук.
В связи с этим Аракелян добавил, что спрос на продукцию также обусловлен увеличением объемов производства сферы перерабатывающей промышленности в сельском хозяйстве Армении на 30-40% по сравнению с прошлым годом. «Армянские консервированные овощи и фрукты пользуются большим спросом не только на рынке России, но и Европы, поэтому растет спрос на крышки, и мы его удовлетворяем», – добавил Армен Аракелян.
Компания ООО «Еврокап» расположена в городе Раздан, Котайкской области Армении. Завод начал свою работу с мая 2008 года, после того как из Германии было завезено производственное оборудование полностью соответствующее европейским стандартам. Сырье закупается полностью из Германии.
Завод производит крышки следующих размеров 82, 66, 63, 43 мм и СКО-82. Производительность составляет в среднем 300 крышек в минуту и около 100-110 000 крышек в рабочую смену. Процесс производства крышек полностью автоматизирован, включая контроль качества, отбраковка и выброс с конвейера бракованных крышек, а также подсчет крышек перед упаковкой. Затем крышки пакуются в картонные коробки, в каждой из которых помещаются от 750 до 3500 крышек в зависимости от диаметра.
Заказчиками компании являются “МАП”, ”Арцах фрут” ,”Артфрут”, “Тамара фрут”, “Евротерм”, “Бородино” и др.