Սպիտակում գտնվող տեքստիլի արտադրության «Վանուհի» ԲԲԸ 15 տարիների ընթացքում համազգեստով է ապահովել Հայաստանի ՊՆ, և արդեն երրորդ տարին է համազգեստ է կարում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Վանուհի» ԲԲԸ –ի նախագահ Վանիկ Ասատրյանը:
Նրա խոսքով, ընկերությունը Հայաստանում հիմնադրվել է 1971 թ և փոքրիկ արտադրությունից վերաճել է տեքստիլային արտադրության, արտեղ այժմ աշխատում է մոտավորապես 120 մարդ: Ընկերության տարեկան շրջանառությունը կազմում է մոտավորապես 250-300 մլն դրամ:
Ներկայումս ընկերությունը պատվերներ է ընդունում Գերմանիայից, Իտալիայից, Ռուսաստանից, իսկ վերջինիս համար կարում է աշխատանքային համազգեստ: Ինչպես հաղորդում է ընկերության ղեկավարը, «Վանուհի» ԲԲԸ գործարկել է նոր արտադրական գիծ, որտեղ աշխատելու է մոտավորապես ևս 50-60 մարդ: Արտադրության համար ընկերությունը հումք է գնում Թուրքիայից, Գերմանիայից, Իրանից:
Խոսելով արտադրանքի արտահանման և երկրում իրականացվող գումարային-վարկային քաղաքականության մասին՝ Վանիկ Ասատրյանը նշել է, որ երկրում գործող հաշվարկային փոխարժեքը բարենպաստ է արտահանման համար: «Միակ խնդիրը սահմանին ԱԱՀ վճարումն է, երբ մենք ներդրում ենք անում և բերում ենք հումքը, ինչը ծանր ֆինանսական բեռի տեսքով նստում է մեր ուսերին»,- հավելել է նա:

12 Декабрь 2011 - 08:58 AMT
Текстильное предприятие ОАО «Вануи», расположенное в городе Спитак Лорийской области Армении, на протяжении 15 лет обеспечивало формой Министерство обороны Армении, уже третий год подряд шьет форму для ЗАО «Южно-Кавказской железной дороги». Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил президент текстильного предприятия ОАО «Вануи» Ваник Асатрян.
По его словам, предприятие основано в Армении в 1971 году, из маленького производства превратилось в текстильное предприятие, на котором сейчас работает порядка 120 человек. Годовой оборот компании в год составляет порядка 250-300 млн. драмов.
На сегодняшний день компания принимает заказы из Германии, Италии, России, для последней шьет рабочую одежду. Как сообщил глава компании, ОАО «Вануи» запустило новую производственную линию, где будет работать еще порядка 50-60 человек. Для производства изделий, предприятие закупает сырье из Турции, Германии, Ирана. Говоря об экспорте продукции и проводимой в стране денежно-кредитной политики, Ваник Асатрян отметил, что действующий в республике расчетный курс благоприятен для экспорта. «Единственной проблемой является оплата НДС на границе, когда мы инвестируем и ввозим сырье, что ложится тяжелым финансовым грузом на наши плечи», – добавил он.